Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

Przewozisz więcej osób niż pozwala dowód rejestracyjny? Za każdą z nich dostaniesz 100 zł mandatu. Jeśli przekroczysz przy tym prędkość, to narazisz się na dodatkowe 500 zł kary.

Nowy taryfikator może obowiązywać już w przyszłym tygodniu. MSWiA kończy nad nim pracę i zapewnia, że zrobi wszystko, by przekazać dokument do podpisu premiera jeszcze do tego piątku.

Zmiany zaczną obowiązywać już od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czekają na nie przede wszystkim policjanci, którzy obecnie nie mają podstawy prawnej, która określa wysokość mandatów za przekroczenie prędkości.

Jest to wynikiem nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która obowiązuje od 31 grudnia 2010 roku. Limity dopuszczalnych prędkości na autostradach czy drogach ekspresowych zostały podniesione tego dnia o 10 km/h. Rząd przygotował wówczas rozporządzenie dotyczące punktów karnych za przekroczenie wyższych prędkości, lecz nie zaktualizował taryfikatora mandatów.

Nowe limity prędkości (dotyczą kierujących samochodami osobowymi, motocyklami oraz pojazdami ciężarowymi o masie do 3,5 tony):
1) na autostradzie – 140 km/h,
2) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
3) na drodze ekspresowej jednojezdniowej - 100 km/h,
4) na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
5) na pozostałych drogach – 90 km/h.

Do czasu opublikowania w Dzienniku Ustaw nowego taryfikatora policjanci, którzy zatrzymają pirata drogowego, sami decydują o wysokości mandatu. – Jest on teraz wystawiany na zasadach ogólnych i może wynieść od 20 do 500 złotych – zapewnia e-prawnik.pl Robert Piwowarczyk z drogówki Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kary według nowego taryfikatora i przyjętego wcześniej rozporządzenia dot. punktów karnych

Przekroczenie prędkości:
- do 10 km/h (50 zł i 1 punkt karny)
- o 11-20 km/h (od 50 do 100 zł i 2 punkty karne)
- o 21-30 km/h (od 100 do 200 zł i 4 punkty karne)
- o 31-40 km/h (od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych)
- o 41-50 km/h (od 300 do 400 zł i 8 punktów karnych)
- o 51 km/h i więcej (od 400 do 500 zł i 10 punktów karnych)

Szybsza jazda wpłynie na bezpieczeństwo?

– To jest tak marginalna zmiana, że w niewielkim stopniu wpłynie na ilość wypadków na polskich drogach – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Jerzy Pomianowski z Instytutu Transportu Samochodowego.

Tłumaczy on, że piraci drogowi nadal będą przekraczać prędkość, a ostrożni kierowcy nie zdecydują się jeździć szybciej. – Rozumu i rozsądku nic nie zastąpi – twierdzi Pomianowski.

Odświeżony taryfikator wprowadzi ponadto większe kary za przewóz osób w liczbie przekraczającej zapisaną w dowodzie rejestracyjnym auta.

Kierowca przepełnionego pojazdu narazi się na karę w wysokości 100 zł za każdą osobę ponad dozwoloną liczbę pasażerów. Mandat nie będzie mógł jednak przekroczyć kwoty 500 zł.

- Teraz kierowca dostaje mandat w wysokości 100 złotych niezależnie od tego, czy w samochodzie jest o jedną, czy o dziesięć osób za dużo – wyjaśnia funkcjonariusz katowickiej drogówki.

Robert Piwowarczyk twierdzi, że podniesienie sankcji karnych jest w tym przypadku krokiem w dobrym kierunku biorąc pod uwagę katastrofę, jaka miała miejsce pod koniec 2010 roku.

W tragicznym wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło wówczas 18 osób, które jechały przepełnionym i nieprzystosowanym do przewozu takiej liczby ludzi Volkswagenem Transporterem.

Przekroczenie prędkości wykryją z powietrza

Od nowego roku możliwe jest również montowanie urządzeń do rejestracji przekroczenia prędkości w statkach powietrznych, czyli helikopterach lub samolotach. Wynika to z szerszego niż wcześniej zdefiniowania fotoradarów.

Ponadto inspekcja transportu drogowego będzie mogła korzystać z urządzeń, które zmierzą średnią prędkość na danym odcinku drogi. W praktyce prędkość będzie kontrolowana np. miedzy oddalonymi od siebie o kilka kilometrów punktami na autostradzie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

Strażnik z Texsas

6.11.2011 20:50:0

Re: Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

Nas z drogówki nic nie rusza ,trzeba było się uczyć a nie piwko pić w piwnicy :)

ZNIESMACZONY

27.10.2011 20:8:13

Re: Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

Debilne nakładanie kar!!! Najłatwiej karać kierowców, a zwłaszcza tych, którzy przekraczają niewiele, bo mają np "słabe" samochody. Ci którzy mają wypasy tak jak np. posłowie przekroczenie 51 czy 200 to i tak 500 zł i 10 punktów!!! Czy to jest mądre???... Może nie, ale pomysłodawca??? "FENOMEN".

Tad

20.9.2011 23:25:5

Re: Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

Czytając nowe limity prędkości poruszania się pojazdami po drogach ,zastanawiam się , co by tu jeszcze nowego wprowadzić , aby jeszcze bardziej zagmatwać przepisy o ruchu drogowym. Dawniej obowiązywała prędkość na obszarze zabudowanym i poza obszarem zabudowanym . Dzisiaj na każdej drodze obowiązuje inna prędkość ... I weź to wszystko zapamiętaj . Zamiast upraszczać przepisy jak jest to np; w USA , Kanadzie .W krajach , gdzie motoryzacja kwitnie od stu lat , gdzie dosłownie każdy jeździ samochodem do kiosku , bo chodników tam nie ma w większości miasteczek. A u nas cały czas napędza się galimatias prawny , że aż głowa od tego boli.

SM

25.8.2011 15:33:18

Re: Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

Chciałbyś co...

Kazimierz Stencel

21.1.2011 12:59:17

Czy jest Taryfikator mandatów dla Policjantów i Miesjskiej Straży

Czy jest taryfikator dla Policjantów i Straży miejskiej za kierowanie pojazdem bez świateł mijania i wykonywania manewrów bez sygnalizowania kierunkowskazami, za jazdę kierowcy i pasażerqa bez pasów oraz postój w zatokach autobusowych ? - Kto i w jaki sposób z przechodniów lub kierowców może ich ukarać?

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: