Transition Facility 2006 „Poprawa działań antykorupcyjnych w Polsce” – sport bez korupcji

W dn. 26 listopada 2008 r. w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się konferencja z okazji zakończenia trzeciego projektu bliźniaczego pn. Transition Facility 2006 „Poprawa działań antykorupcyjnych w Polsce", realizowanego przez partnerów z Polski i Niemiec. Spotkanie było poświęcone przeciwdziałaniu zjawisku korupcji w środowisku sportowym.

W konferencji udział wzięli m.in. Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Drugi Parlamentarny Sekretarz Stanu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec dr Christoph Bergner, Pełnomocnik Rządu ds. Opracowania Programu Zwalczania Nadużyć w Instytucjach Publicznych Julia Pitera, parlamentarzyści oraz przedstawiciele świata sportu, w tym związków sportowych, a także polskiej i niemieckiej administracji rządowej.

Porady prawne

Otwierając spotkanie Minister Mirosław Drzewiecki podkreślił, że korupcja wypacza sens sportu - ma on być czystą rywalizacją, najważniejsza jest uczciwość i gra fair play. Walka z tą wielką plagą polskiego sportu trwa od listopada zeszłego roku, gdy ruszył trzeci europejski projekt twinningowy Transition Facility 2006 „Poprawa działań antykorupcyjnych w Polsce". I właśnie za to ogromne wsparcie jakie Polska otrzymała ze strony niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Minister Drzewiecki skierował słowa podziękowania do Ministra Wolfganga Schäuble.

W ramach projektu przeprowadzono cykl szkoleń dla pracowników Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz działaczy związków sportowych - to od nich zależy czy nadal trzeba będzie mówić o korupcji w tym środowisku, którą Minister Drzewiecki określił mianem „zbrodni na sporcie". - Ważne jest aby fani wszystkich dyscyplin sportowych przestali być „nabierani". Musimy ten problem raz na zawsze usunąć ze sportu, tak aby był czysty i wolny od nieprawidłowości - apelował Mirosław Drzewiecki, zauważając, że podstawy korupcji sa podobne w większości krajów. Podkreślił też, że zjawiska tego nie wolno tolerować w żadnej sferze społecznej, a piękno sportu winno być pielęgnowane.

Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Fedralnej Niemiec, odpowiedzialnego również za sport, Wiceminister dr Christoph Bergner wyraził radość, że Polska i Niemcy mogły współdziałać w tak udany sposób.

- Wielkie oczekiwania wobec projektu związane były z wielką sprawą dla całej społeczności europejskiej - wprowadzaniem wzorców etycznych w sporcie i administracji - zauważył Wiceminister Bergner. Dodał też, że obydwa kraje powinny korzystać z wzajemnej współpracy - nie ma tu relacji mistrz - uczeń, obowiązują stosunki partnerskie. Autonomia sportu musi wiązać sie z odpowiedzialnością, a społeczeństwa podejmować wyzwanie budowania wspólnoty spokoju, stabilności i dobrobytu bez korupcji. Dr Christoph Bergner w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na imponujące wyniki polsko-niemieckiej współpracy - niezwykle ważna była też obecność doradców twinningowych i ich osobiste zaangażowanie: - Mam nadzieję, że ten duch współpracy będzie trwać - powiedział.

O dobrych owocach projektu twinningowego Transition Facility 2006 mówił także przedstawiciel MSWiA, Minister Tomasz Siemoniak: - Napływają do nas bardzo dobre recenzje z przeprowadzonych szkoleń. Dziękuję w tym miejscu Ministrowi Wolfgangowi Schäuble, za pośrednictwem Wiceministra Bergnera oraz partnerom ze strony niemieckiej i polskiej. Minister Tomasz Siemoniak wyraził też wdzięczność Ministrowi Drzewieckiemu za osobisty wkład i zaangażowanie - dzieki niemu 3. edycja projektu bliźniaczego zyskała szczególny wymiar. Jak zauważył, jego przykład pokazuje, że polski rząd wykazuje ogromną determinację w walce z korupcją, w tym przypadku w dziedzinie sportu.

Sekretarz Stanu w MSWiA wspomniał dodatkowo o toczących się pracach nad nową ustawą antykorupcyjną oraz działaniach Pełnomocnika Rządu ds. Opracowania Programu Zwalczania Nadużyć w Instytucjach Publicznych - te i inne inicjatywy mają pomóc zahamować rozprzestrzenianie się „wirusa" korupcji w polskim życiu publicznym.

Mniej korupcji to więcej zaufania społecznego

Jednym z czterech filarów strategii rozwoju Polski określonych w Strategicznym Planie Rządzenia dla naszego kraju jest Zaufanie i duma - kapitał społeczny. Kluczowym celem w tym zakresie jest poprawa wiarygodności instytucji publicznej m.in. poprzez zwiększenie transparentności państwa i ograniczenie korupcji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialne za sprawy wewnętrzne, administrację publiczną, informatyzację, a także wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, odgrywa fundamentalną rolę dla poprawy sprawności państwa - przyjaznego obywatelom i budzącego zaufanie społeczne.

MSWiA pełni także istotną funkcję w obszarze koordynacji i monitorowania programu rządowego Strategia Antykorupcyjna przyjętego w 2005 r. Działania resortu służą realizacji wszystkich celów Strategii: zapobieganiu korupcji, egzekucji prawa antykorupcyjnego, edukacji antykorupcyjnej oraz modernizacji administracji publicznej. Do głównych zadań Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji związanych z wdrażaniem Strategii Antykorupcyjnej należy koordynacja projektów uzgodnionych z Komisją Europejską i współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Środki Przejściowe (wcześniej Phare).

Narzędzia walki z patologiami korupcyjnymi w sporcie

Projekt twinningowy Komisji Europejskiej pn. „Poprawa działań antykorupcyjnych w Polsce" współfinansowany ze środków Transition Facility 2006, w ramach komponentu dotyczącego środowiska sportowego, realizowany był przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Niemiec od września 2007 r. do listopada 2008 r.

Projekty twinningowe są od wielu lat jednym z najważniejszych mechanizmów współpracy między krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt umożliwił pracownikom Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także stowarzyszeniom sportowym wymianę doświadczeń oraz wiedzy ze specjalistami zajmującymi się tą samą problematyką w Niemczech.

Celem projektu było wdrożenie ogólnego programu szkoleniowego mającego na celu podniesienie poziomu świadomości antykorupcyjnej wśród urzędników państwowych wszystkich szczebli, poszerzenie wiedzy na temat zjawisk korupcyjnych, wymiana doświadczeń na poziomie międzynarodowym oraz stworzenie skutecznej strategii zwalczania korupcji i nadużyć w polskim sporcie.

W ramach programu prowadzone były między innymi szkolenia-seminaria dla urzędników Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz dla pracowników polskich związków sportowych i organizacji pozarządowych o zasięgu ogólnopolskim.

Podczas 8 seminariów omówiono podstawowe zagadnienia związane z etycznymi standardami pracowników administracji publicznej, potencjalnymi strukturami i sytuacjami korupcyjnymi w sporcie, wskazano także przykłady skutecznej pracy prewencyjnej i sposoby rozwiązania problemów korupcyjnych.

Jedna z sesji „Korupcja wyzwaniem dla sportu" skierowana została do pracowników i działaczy Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz instytucji zaangażowanych w organizację przygotowań do EURO 2012. Ogółem w szkoleniach uczestniczyło ponad 350 przedstawicieli środowisk sportowych.

Podczas czterech konferencji tematycznych, zorganizowanych przez Ministerstwo Spotu i Turystyki z udziałem szkoleniowców i przedstawicieli służb finansowych polskich związków letnich i zimowych dyscyplin sportowych, prelegenci z Akademii Niemieckiego Związku Urzędników Państwowych dzielili się z uczestnikami spotkań własnymi doświadczeniami na temat problemów zwalczania korupcji w sporcie.

W ramach Programu wydano także podręcznik dobrych praktyk pt. „Sport bez korupcji" skierowany do środowiska sportowego w Polsce.

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika