Trybunał Konstytucyjny uznał, że sędziowie nie otrzymają zaległych pensji

Płace sędziów można było zamrozić jednorazowo na 2012 rok. Mogło się tak stać ze względu na zagrożenie równowagi budżetowej - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok nie był jednak jednogłośny.

Według założeń rządu, taki plan miał przynieść około 140 mln złotych oszczędności. Miała to gwarantować przyjęta pod koniec 2011 roku ustawa okołobudżetowa. W tej sprawie skargę do TK złożył Stanisław Dąbrowski, I prezes Sądu Najwyższego.

Jak twierdził, między innymi naruszono zasadę ochrony praw nabytych oraz zasadę zaufania do państwa i stanowionego prawa. Mimo tych zastrzeżeń, Sejm wniósł o uznanie przepisów za zgodne z konstytucją.

Porady prawne

Wczoraj TK uznał je za takie i sędzia Teresa Liszcz w uzasadnieniu wyroku stwierdziła, że w chwili ich uchwalania istniał stan poważnego zagrożenia równowagi budżetowej. Jak dodała sędzina, taki ruch korespondował z innymi planami oszczędnościowymi rządu i niska kwota tych oszczędności nie jest żadnym argumentem.

Jednocześnie TK uznał, że zamrażanie płac sędziów nie może być stałą praktyką. Dodała także, że faktycznie w ostatnich latach pensje sędziów były lepiej chronione niż wynagrodzenia innych grup zawodowych związanych z budżetem.

Inne zdanie na ten temat mieli sędziowie Mirosław Granat i Wojciech Hermeliński.Twierdzą oni, że zbyt niskie płace mogą wpłynąć na niezawisłość sędziów i budżet nie może być od tego ważniejszy.

Gdyby TK uznał roszczenia sędziów, oznaczałoby to, że trzeba będzie im wypłacić zaległe honoraria. Orzeczenie o niezgodności z Konstytucją RP przywołanych powyżej przepisów ustawy okołobudżetowej wywołałoby wielowymiarowe skutki, nie tylko ekonomiczne, ale także o podłożu społecznym i międzynarodowym - napisał w liście minister finansów Jacek Rostowski.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jedna 2014-12-16 23:15:58

    i dobrze - za te ich sedziowanie powinni isc na szafot! Polacy Ci nie skorumpowani i nie korumpujacy nie maja racji bytu w Polsce!!!!!! oni powinni doplacic do porazek , za ktore sa winni pseudo sedziowie ktorzy moralnosci nie maja za grosz!

  • Vit 2014-12-15 23:58:21

    Twierdzenie niektórych sędziów, że niskie płace mogą wpłynąć na niezawisłość sędziów potwierdza, że są tacy sędziowie i oni nie powinni być zatrudnieni w wymiarze sprawiedliwości. Oznacza to, że przyszli do sądu dla pieniędzy, a Polsce potrzebni są sędziowie oddani sprawie a nie mamonie. Sędziowie zarabiają b. dużo, emerytury mają wysokie jak nikt z pracujących, prawie takie jakby pracowali. Najgorsze jest to, że nie ponoszą żadnych konsekwencji za popełnione błędy, a obywatel nie ma możliwości wyegzekwowania sprawiedliwego wyroku. Nieprawdą jest, że bogaci są bardziej uczciwi, że nie biorą łapówek, że nie uczestniczą w mafijnych przekrętach. Właśnie jest odwrotnie i ta grupa lideruje wśród takich przestępców. Za pieniądze można kupić wszystko. Czy emeryt może być w takiej grupie? Oczywiście, że nie!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika