Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie emerytur

Niezgodne z konstytucją są przepisy, które w 2011 r. nakazywały rozwiązanie umowy o pracę tym pracownikom, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny.

Od początku ubiegłego roku, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy na przynajmniej jeden dzień. Dotyczy to także tych, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały przepisy, obowiązujące do końca 2010 roku.

Ich nowelizację zaskarżyła do Trybunału grupa senatorów PiS. Według nich, osoby, którym nakazano zwolnić się z pracy, nabyły prawo do emerytury bez żadnych dodatkowych ograniczeń.

We wniosku do Trybunału senatorowie napisali, że ingerencja prawa w istniejący stan majątkowy dziesiątek tysięcy emerytów, a więc w prawa słusznie im należące nie znajduje żadnego usprawiedliwienia.

Trybunał Konstytucyjny przyznał im dziś rację i uznał sporny przepis jest niezgodny z konstytucją, ponieważ, jak uzasadnił, narusza on zasadę zaufania do państwa i stanowionego prawa.

(PSZ)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Jadwiga

14.11.2012 16:34:51

Re: Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie emerytur

Od kiedy ta niezgodna z prawem ustawa przestanie obowiązywać?

Elizabeth

13.11.2012 17:10:10

Re: Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie emerytur

Nareszcie !!!!!!!

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY