Ubezpieczenia społeczne: będzie prościej

Polska dołączy do krajów korzystających z systemu elektronicznego EESSI. Dzięki temu instytucje państwowe będą sprawniej wymieniać się danymi, a my szybciej otrzymamy rentę czy zasiłek.

Rząd przyjął projekt zmian, które mają zapewnić łatwiejsze przesyłanie informacji między placówkami odpowiadającymi za ubezpieczenia społeczne w Polsce. EESSI to system informatyczny, który umożliwia wymianę danych za pomocą standardowych dokumentów elektronicznych. Odbywa się to w ramach wspólnej, bezpiecznej sieci.

Zgodnie z przepisami unijnym, z EESSI powinny korzystać wszystkie państwa członkowskie UE. W ramach projektu w każdym kraju wyznaczone zostają punkty kontaktowe - instytucje odpowiedzialne za przyjmowanie i wysyłanie danych do innych placówek. W Polsce takie ośrodki powstaną w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w ZUS-ie i w NFZ.

Wymiana danych między instytucjami jest niezbędna do ustalenia praw i obowiązków ubezpieczonych w poszczególnych krajach. Umożliwia to przyznanie świadczeń z tytułu choroby, inwalidztwa, macierzyństwa czy wypadków przy pracy. Ponadto informacje te są kluczowe, gdy ubiegamy się o renty rodzinne, świadczenia dla bezrobotnych lub zasiłki na wypadek śmierci.

W tej chwili proces wymiany danych trwa o wiele dłużej i jest uciążliwy, ponieważ odbywa się przy pomocy papierowych dokumentów i formularzy. Wprowadzenie systemu jest też konieczne ze względu na przepisy unijne. Korzystanie z EESSI ma obowiązywać od 1 maja 2014 roku.

(AP)