Ubogie rodziny zapłacą mniej za prąd

Zniżka na energię elektryczną zostanie przyznana osobom samotnie gospodarującym o dochodzie miesięcznym do 461 zł i rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł.

Rada Ministrów rozpatrzy dzisiaj projekt założeń do aktów prawnych wprowadzających system ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej. Nowe regulacje będą dotyczyły ponad 600 tys. polskich rodzin.

Projektowane zmiany wprowadzają 30 procentowe zniżki na energię elektryczną dla tzw. „odbiorców wrażliwych”. Zgodnie z założeniami będą to osoby, którym przysługuje prawo do zasiłków stałych i okresowych z pomocy społecznej.

Zniżki otrzymają więc samotnie gospodarujący, których dochód nie przekracza kwoty 461 zł oraz rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł. Resort gospodarki szacuje, że system bonifikat objąłby obecnie 629 tys. rodzin.

Osoby chcące skorzystać z pomocy udawałyby się do ośrodka pomocy społecznej w celu uzyskania zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do korzystania z zasiłku. Zaświadczenie będzie następnie przekazywane sprzedawcy energii elektrycznej, który wystawia nam rachunek za prąd.

Wprowadzone zostaną również roczne limity zużycia energii elektrycznej, uprawniające do zniżki.

W przypadku osoby samotnie gospodarującej próg ten został określony na 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych składających się z dwóch do czterech osób wynosi on 1250 kWh rocznie, zaś 1500 kWh rocznie dla gospodarstw domowych składających się z więcej niż czterech osób.

Koszty energii elektrycznej zużytej powyżej tego progu ponosiłby w całości odbiorca wrażliwy.

W projekcie założeń czytamy, że przedsiębiorstwu energetycznemu, które wystawiło rachunek za energię elektryczną z bonifikatą, będzie przysługiwała rekompensata od Skarbu Państwa.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że roczna wartość proponowanych ulg w cenach prądu dla ubogich odbiorców będzie kosztowała budżet około 130 mln zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Stary

12.5.2010 20:7:28

Re: Ubogie rodziny zapłacą mniej za prąd

Tworzy się kolejne nonsensy. Jedni pracują legalnie i ich dochody są jawne, a inni pracują na "czarno" i figurują jako bezrobotni. Trzecia grupa to tacy co faktycznie są bez pracy. A co z tymi którym dochód wyniesie np: 318 zł. Ci są już bogaci? W Polsce nie jest jeszcze wykształcony system, ani prawdziwa konkurencja jeżeli chodzi o zaopatrzenie w energię elektryczną. Dlatego rządzący nie maja prawa iść na żywioł i uwalniać w takich warunkach ceny energii. Ich obowiązkiem jest stworzyć system, który da możliwość zakupu energi u takiego producenta który jest cenowo "do strawienia" nawet przez tych biednych. A tworzenie fikcyjnej "bariery biedy" w postaci dopłat tylko będzie pogłębiać patologiczne przypadki, żeby ukryć zarobki i wziąść dopłatę.

instalator

12.5.2010 12:22:59

Re: Ubogie rodziny zapłacą mniej za prąd

Dlaczego na zdjęciu ilustrującym artykuł o energii elektrycznej widnieje wodomierz? ;)

uboga

11.5.2010 13:30:26

Re: Ubogie rodziny zapłacą mniej za prąd

i dobrze bo prad w dzisiejszych czasach jest drogi

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: