e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek VAT i akcyza

Uchylenie spornego przepisu o VAT

29.9.2008

W roku 2005 PKPP Lewiatan złożyła skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą zniesienia zakazu obniżenia kwoty podatku lub zwrotu podatku należnego o nabyte towary i usługi, jeśli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Skarga dotyczyła art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i została zarejestrowana pod numerem 2007/4701 (Polska - VAT - wydatki niepodlegające odliczeniu).

Uprzejmie informujemy, że 22 września otrzymaliśmy pismo z Komisji Europejskiej, z którego wynika, iż służby Komisji Europejskiej przesłały do władz polskich pismo w tej sprawie i strona polska w piśmie z 28 lipca 2008 r. zapowiedziała uchylenie przepisów polskiej ustawy o podatku VAT, do których odniosła się Komisja, z dniem 1 października 2008 r.

Ze skierowanych do Marszałka Sejmu RP projektów nowelizacji ustawy VAT wynikało, iż postulat uchylenia art. 88 ust. 1 pkt. 1 zawarty został w projekcie rządowej nowelizacji (druk nr 819) oraz w poselskim projekcie przedstawionym przez Prawo i Sprawiedliwość (druk nr 697). Na etapie dzisiejszych prac wiemy, iż postulat został uwzględniony przez Komisję Finansów Publicznych i w wersji z druku nr 819 został skierowany do II czytania. Dodatkowo projekt ten zawiera propozycję uchylenia art. 88 ust 2 i 3. 

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ