Ulgi podatkowe 2013: jak dokumentować?

Chcesz odliczyć ulgę na dziecko, Internet czy oddanie krwi? Sprawdź, jakie dokumenty przygotować.

Możliwość skorzystania z ulg podatkowych uzależnione jest od spełnienia określonych warunków. Przede wszystkim musimy zebrać odpowiednią dokumentację, która potwierdzi, że mamy prawo do preferencji.

Osoby, które rozliczając PIT za rok 2013 będą chciały odpisać od dochodu ulgę internetową, nie będą musiały posiadać faktur dokumentujących wydatek.

Nie oznacza to jednak, że zebrane w roku 2013 faktury staną się niepotrzebne. Nadal będą one jednymi z podstawowych dokumentów uprawniających do ulgi, natomiast oprócz faktur ulgę potwierdzi każdy inny dokument, który spełni wymagania stawiane przez ustawę o PIT.

 

Jakie dokumenty poświadczą ulgę internetową?
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty (art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT).

Oznacza to, że jeśli będziemy chcieli odliczyć ulgę internetową w PIT 2013, to wystarczy zwykły rachunek, na którym będą nasze dane oraz dane sprzedawcy usługi oraz kwota, jaką zapłaciliśmy. Korzystanie z sieci potwierdzą też przelewy bankowe na konta operatorów.

Ulga na dziecko. Co trzeba zebrać?

W tym przypadku zależy to od wielu czynników, np. od tego czy dziecko się uczy, jest pełnoletnie, adoptowane bądź niepełnosprawne. W przepisach znajdujemy co prawda, o jakie dokumenty chodzi, lecz jest to katalog otwarty.

Jakie dokumenty poświadczą ulgę na dzieci?
Musimy mieć zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności: odpis aktu urodzenia dziecka; zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka; odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą; zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły (art. 27f ust. 5 ustawy o PIT).

CZY ZEBRANE DOKUMENTY TRZEBA SKŁADAĆ W URZĘDZIE SKARBOWYM?
CO GROZI, GDY ZGUBIĘ DOKUMENTACJĘ?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

 

Ulga dla krwiodawców. Mniej formalności

Rozliczając w PIT za rok 2013 oddanie krwi, nie będziemy musieli już dokumentować tego oświadczeniem stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny. Zgodnie z nowymi przepisami wystarczy nam jedno zaświadczenie, wystawione w punkcie pobierania krwi. Musi ono wskazywać ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Od rozliczenia za rok 2013 nie będzie też konieczne, by stacja krwiodawstwa wpisywała na zaświadczeniu wartość ekwiwalentu za krew.

Zebrałeś dokumenty? Schowaj do szuflady

Pamiętajmy, że większość ulg i odliczeń - nie tylko tych, o których wspominamy powyżej - wymaga od nas zebrania konkretnych dokumentów. Musimy je gromadzić, lecz nie trzeba ich dołączać do zeznania podatkowego, które składamy w urzędzie skarbowym. Po co więc je zbieramy? Wyjaśnia to jeden z przepisów ordynacji podatkowej.

Ulga podatkowa, a kontrola fiskusa
Jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania w określonym czasie wymaga przepis prawa (art. 275. § 1 ordynacji podatkowej).

 Musimy pamiętać, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Korzystając z ulgi internetowej w PIT za rok 2013 wszystkie rachunki powinniśmy zatem przechowywać aż do końca 2018 roku.

Zgubisz dokumenty? Zapłacisz za to

Jeśli skorzystamy z ulgi i przy ewentualnej kontroli fiskusa nie będziemy mogli przedstawić urzędnikom dokumentów, które dawały nam prawo do preferencji, narazimy się na problemy.

Skarbówka ma bowiem prawo do zakwestionowania bezprawnego odliczenia. Jeśli przykładowo w PIT za rok 2013 skorzystamy z ulgi na pełnoletnie dziecko, a w ogóle nie mamy potomstwa lub nie potrafimy udowodnić, że w roku odliczenia chodziło ono do szkoły, będziemy musieli zwrócić ulgę. Ponadto zwrot pieniędzy będzie się wiązał z zapłatą zaległości podatkowej. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić fiskusowi odsetki.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dziennik Ustaw z 14 stycznia 2005 Nr 8 poz. 60); Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dziennik Ustaw z 31 marca 2010 Nr 51 poz. 307).