Ulgi podatkowe w Sejmie. Kto straci, a kto zyska?

Posłowie zajmą się dziś nowelizacją ustawy o PIT. Rząd chce ograniczyć ulgi i przywileje podatkowe. W 2014 r. budżet ma zyskać ponad pół miliarda złotych.

Zmiany dotkną przede wszystkim podatników korzystających z ulgi internetowej, która zostaje całkowicie zniesiona. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w 2010 roku skorzystały z niej cztery miliony podatników.

Zmienią się też zasady korzystania z ulgi prorodzinnej. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, rodziny z jednym dzieckiem i rocznym dochodem powyżej 112 tysięcy złotych, stracą prawo do korzystania z ulgi. Zmiany nie dotyczą rodzin, posiadających dwójkę dzieci. Tu zasady korzystania z ulgi zostaną bez zmian. Zwiększone zostaną za to ulgi dla rodzin z trójką, lub większą ilością dzieci. Niezależnie od dochodów, na trzecie dziecko przysługiwać będzie ulga powiększona o 50 procent, a na czwarte dziecko powiększona o 100 procent.

Zmienią się też zasady odpisywania kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich. Nowy limit na 50 procentowy odpis, wynosić będzie 85 528 złotych. Osoby zarabiające więcej, odpiszą maksymalnie 42 764 złotych.

Jak wylicza Money.pl, najwięcej – bo 424 milionów złotych – zyska w 2014 roku budżet na zniesieniu ulgi internetowej. Limit 50 procent na koszty uzyskania przychodu pozwoli zaoszczędzić ministrowi finansów 164 miliony w 2013 roku, oraz 173 miliony złotych w roku następnym. Straty przyniosą natomiast zmiany w ulgach prorodzinnych. Skarb państwa w 2014 roku dołoży do nich dodatkowe 3 miliony złotych. Łącznie jednak, w 2014 budżet zyska 594 miliony złotych.

Projekt został zatwierdzony przez rząd 3 lipca, 16 został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

Bartłomiej Siama