Umowy kredytowe w Millennium łamią prawo

Bank nie może w umowach kredytowych odsyłać klientów do kursów walut obcych bez dokładnego sprecyzowania na jakich zasadach są one ustalane.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że bank Millennium stosuje niedozwolone klauzule. – Jedna z nich dotyczy niejasnych kryteriów obliczania kursu walut stosowanych w przypadku rozliczania kredytów indeksowanych w stosunku do waluty obcej – informuje Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.

Chodzi o to, że bank nie precyzuje sposobu ustalania kursu walut. Według sądu może więc dowolnie go ustalać, niekoniecznie w oparciu o obiektywne kryteria jak średni kurs Narodowego Banku Polskiego.

- Kolejne postanowienie uznane za niedozwolone dotyczy nieprecyzyjnego określenia sytuacji, w której bank może zażądać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia kredytu i zlecania badania stanu prawnego oraz określenia wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia na koszt konsumenta – wyjaśnia Cieloch.

Ponadto Millennium nieprecyzyjnie określa możliwość zmiany regulaminu świadczenia usług oraz cennika. W praktyce daje to możliwość modyfikacji warunków umowy w dowolnym momencie.

Uznanie powyższych klauzul za niezgodne z prawem oznacza, że nie mogą ich stosować wszyscy przedsiębiorcy – nie tylko Millennium.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.1.2019

  Nie będzie naliczania odsetek od zaległych odsetek

  Dzięki zmianie w Kodeksie cywilnym, nie będzie nieuzasadnionego uprzywilejowania instytucji kredytowych w zakresie naliczania odsetek od zaległych odsetek. 

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 9.11.2004

  Oprocentowanie kredytów bankowych

  Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony (...)

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)