Unia Europejska w obronie pracowników plantacji

Lepsze warunki pracy i wzmocnienie pozycji pracowników na plantacjach herbaty na Sri Lance nie tylko poprawiają sytuację samych pracowników. Ułatwiają także dialog z pracodawcą oraz wpływają na większą efektywność pracy. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Unii Europejskiej dla projektów skierowanych na rozwój obszarów wiejskich w najbiedniejszych regionach w tym kraju. Pomoc uzyskało już prawie pół miliona mieszkańców. Wśród nich była Annalechchamy - poznajcie jej historię.

Rok 2015 jest szczególny dla współpracy rozwojowej. Jest to pierwszy rok w historii europejskiego roku tematycznego poświęcony działaniom zewnętrznym Unii Europejskiej i roli Europy na świecie. Dla europejskich organizacji rozwojowych jest to wyjątkowa okazja do pokazania, jak Europa angażuje się w walkę z ubóstwem na całym świecie, oraz do zainteresowania współpracą rozwojową większej liczby Europejczyków i zaangażowania ich w nią. W ramach obchodów ERR prezentujemy „historie tygodnia” prezentujące postacie z całego świata, które zyskały wsparcie dzięki europejskim działaniom.

Historie prezentowane w czerwcu poświęcone są zrównoważonemu ekologicznemu wzrostowi gospodarczemu, godnej pracy i przedsiębiorstwom.

Porady prawne

Sri Lanka, wyspa w kształcie łzy położona na Oceanie Indyjskim, znana jest na całym świecie z malowniczych krajobrazów, bogatej kultury i aromatycznej herbaty. Słynną „herbatę cejlońską”, która stanowi jedną trzecią wszystkich gatunków herbaty produkowanych na świecie, po raz pierwszy zaczęli uprawiać Brytyjczycy w XIX w. właśnie na Sri Lance. Do dziś przemysł herbaciany jest jednym z najważniejszych krajowych sektorów eksportu i głównym źródłem zatrudnienia na Sri Lance.

Mniej znana jest historia tamtejszych plantacji herbaty, które liczą sobie ponad 150 lat i dla wielu osób są równoznaczne z czasami kolonialnymi. Tamilowie z południowych Indii nadal stanowią duży odsetek pracowników na plantacjach herbaty na Sri Lance. Ich przodkowie byli w brutalny sposób zmuszani do niewolniczej pracy. Konsekwencje tego systemu nadal są odczuwalne: wielu tamilskich pracowników plantacji herbaty czuje, że jest zmarginalizowaną grupą społeczną, tak pod względem etnicznym, jak i językowym oraz ekonomicznym.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika