Unijny plan polityki w dziedzinie azylu

Komisja Europejska przyjęła we wtorek (17 czerwca) plan polityki w dziedzinie azylu, który ma sprawić, że szanse na otrzymanie azylu w różnych państwach UE będą jednakowe; proponuje też utworzenie Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Polityki Azylowej.

Przyjęty plan ma doprowadzić do stworzenia wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS). Dotychczas w UE przyjęto już szereg aktów prawnych ustanawiających wspólne standardy minimalne w takich obszarach jak warunki przyjmowania osób ubiegających się o azyl, procedury azylowe i wymagania do zakwalifikowania jako osoba wymagająca ochrony międzynarodowej oraz zasady określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za wniosek o azyl (tzw. system dubliński).

Przyjęty we wtorek nowy plan proponuje stworzenie "lepszej definicji ochrony" azylantów oraz poprawę praktycznej współpracy między krajami UE w kwestii wymiany informacji czy szkoleń. Jest to konieczne - przekonuje KE - by osiągnąć jednakowy poziom ochrony, czyli by szanse na otrzymanie azylu były jednakowe we wszystkich państwach UE.
Obecnie szanse na uzyskanie azylu bardzo różnią się w poszczególnych krajach UE, co najlepiej widać na przykładzie Irakijczyków. W Niemczech mają 75 proc. szansy na otrzymanie azylu, w Grecji zaledwie 2 proc.
"Nie chodzi o harmonizację przepisów, ale o zbliżanie praktyki w różnych krajach" - zastrzegł na konferencji prasowej unijny komisarz ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa Jacques Barrot.

"Celem jest podtrzymanie humanitarnej tradycji UE oraz stworzenie na obszarze całej UE równych i sprawiedliwych zasad zapewniania ochrony. Oznacza to, że musimy udoskonalić wspólne normy ustawodawcze, usprawnić proces podejmowania decyzji dzięki efektywniejszej współpracy między krajowymi organami ds. polityki azylowej, jak również zabiegać o większą solidarność między państwami członkowskimi oraz między UE i krajami trzecimi w przyjmowaniu grup uchodźców" - oświadczył Barrot.

By poprawić wymianę informacji między krajami UE o azylantach i ich krajach pochodzenia, KE zapowiedziała utworzenie Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Polityki Azylowej, który będzie odpowiedzialny za koordynowanie działań w ramach praktycznej współpracy.

KE zapowiada też pomoc, np. z unijnego funduszu dla uchodźców, dla tych państw, do których trafia szczególnie wielu azylantów.

Porady prawne

źródło: EuroPAP, www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika