Urlop macierzyński nie będzie odbierał prawa do trzynastki
Sejm będzie musiał jak najszybciej dostosować ustawę do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przepis, który odbiera kobietom przebywającym na urlopach macierzyńskich prawo do tzw. trzynastki. Według Trybunału jest on niezgodny z Konstytucją.
Z pytaniem o konstytucyjność przepisu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym zwrócił się do Trybunału Sąd Rejonowy w Białymstoku. Chodziło o sprawę kobiety, której pracodawca odmówił wypłaty tzw. trzynastki za 2008 r. W tym właśnie roku kobieta urodziła dziecko i przez 140 dni przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie wykorzystała jeszcze dwa dni opieki nad dzieckiem przewidziane w przepisach kodeksu pracy. Ponadto przed porodem przebywała 45 dni na zwolnieniu lekarskim. W sumie jej nieobecność w pracy w 2008 r. wyniosła 187 dni.
Ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym stanowi jednak, że pracownik, który nie przepracował pełnego roku kalendarzowego, ma prawo do trzynastki jedynie w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego czasu, jeśli tylko przepracował u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy.
Po skardze kobiety na niewypłacenie trzynastki, Sąd Rejonowy w Białymstoku powziął jednak bardziej ogólną wątpliwość, czy sposób określenia w przepisach uprawnienia do trzynastki jest zgodny z konstytucyjnymi zasadami równości kobiet i mężczyzn oraz wspierania macierzyństwa.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że wątpliwości te były słuszne. Według jego orzeczenia przepis, który pomija okres urlopu macierzyńskiego wśród wyjątków, umożliwiających nabycie prawa do tzw. trzynastki mimo nieprzepracowania w ciągu roku sześciu miesięcy jest niezgodny z konstytucją.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza, że obowiązujące dotąd przepisy tracą moc prawną. Jak podkreślił jednak sędzia Marek Zubik, ustawodawca musi jak najszybciej dostosować je do orzeczenia Trybunału.
(PSZ)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?