Uroczyste obchody jubileuszu służby bhp
W Sali Kolumnowej Sejmu 30 września br. odbyła się konferencja wieńcząca podwójny jubileusz: 55-lecia powołania w naszym kraju służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 15-lecia utworzenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Honorowym patronem uroczystości była Rada Ochrony Pracy. Uczestniczyli w niej: przewodnicząca ROP poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka z sekretarzem Rady posłem Januszem Krasoniem oraz główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając.
Konferencja zgromadziła przedstawicieli parlamentu, instytucji rządowych, organów nadzoru nad warunkami pracy, reprezentantów blisko 27-tysięcznej rzeszy pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy z całego kraju. Gratulacje oraz życzenia sukcesów w dalszej pracy przesłał jubilatom w okolicznościowym liście marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W imieniu Rady Ochrony Pracy podobne życzenia złożyła pracownikom służby bhp poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając, zwracając się do uczestników uroczystości podkreślił, że Państwowa Inspekcja Pracy postrzega służbę bhp jako niezwykle cennego partnera w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia człowieka w środowisku pracy. Jak zaznaczył, pełniąc przede wszystkim funkcję doradczą i kontrolną w zakresie zapewnienia odpowiednich standardów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracownicy służby bhp coraz efektywniej wspierają pracodawców w tworzeniu kultury bezpieczeństwa pracy, bez której trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesne przedsiębiorstwo. Pełnią bardzo ważną rolę u uświadamianiu pracodawcom, że bezpieczeństwo zatrudnionych po prostu opłaca się, a ponoszone na nie nakłady zwracają się po wielokroć.
Szef PIP przypomniał, że inspektorzy pracy blisko współpracują z pracownikami służby bhp, którzy dostarczają organom kontrolnym PIP m.in. materiały nt.: stanu wypadkowości i zachorowalności na choroby zawodowe w zakładach, występujących w nich zagrożeń, oceny ryzyka zawodowego czy wyników kontroli przestrzegania zasad bhp, prowadzonych we własnym zakresie. Są one profesjonalnie przygotowane i wykorzystywane podczas prowadzonych przez inspekcję pracy kontroli. Z kolei inspektorzy pracy także pomagają pracownikom służby bhp. Udzielają im porad prawnych i technicznych, służą radą tym spośród nich, którzy w imieniu pracodawców pytają, jak najlepiej wykonać zadania pokontrolne, prowadzą szkolenia na seminariach organizowanych przez stowarzyszenia służb bhp.
- W tym miejscu chciałbym zaakcentować, że Państwowa Inspekcja Pracy jest żywotnie zainteresowana wysokimi kwalifikacjami zawodowymi pracowników służby bhp, jak również wysoką oceną ich pracy przez pracodawców - powiedział Tadeusz Jan Zając. - Czynniki te gwarantują bowiem pełną realizację zadań przypisanych służbie oraz optymalne wykorzystanie posiadanych przez nią uprawnień. W coraz trudniejszych warunkach wypełniania zadań, ciążących na inspekcji pracy, jesteście dla nas partnerem szczególnie cennym.
Szef inspekcji pracy, w imieniu pracowników kierowanego przez siebie urzędu, życzył wszystkim pracownikom służby bhp w kraju wielu sukcesów w codziennej działalności, aby ich wiedza, zaangażowanie i autorytet przekładały się zawsze i wszędzie na zapewnienie możliwie najpełniejszej ochrony człowieka w środowisku pracy.
Prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP i zarazem członek Rady Ochrony Pracy Marek Nościusz w wygłoszonym referacie stwierdził, że w celu zapewnienia skutecznej ochrony człowieka w środowisku pracy stowarzyszenie będzie kontynuować współpracę z Państwową Inspekcją Pracy. Ma ona polegać na podejmowaniu wspólnych inicjatyw zmierzających do dostosowania metod prewencji do zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych. Istotna będzie również wzajemna wymiana informacji o zagrożeniach w procesie pracy oraz podejmowanych działaniach służących ich eliminowaniu albo ograniczaniu. Współpraca obejmować ma ponadto konsultowanie wniosków dotyczących podjęcia prac legislacyjnych w dziedzinie bhp oraz konsultowanie opinii o nowych rozwiązaniach prawno-organizacyjnych.
Podczas uroczystości zasłużeni pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy zostali uhonorowani odznaczeniami i dyplomami uznania. Aktu dekoracji przyznanymi przez prezydenta RP Medalami za Długoletnią Służbę dokonał główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Szef inspekcji pracy wręczył również kilkunastu pracownikom służby bhp Honorowe Odznaki za Zasługi dla Ochrony Pracy. Wśród wyróżnionych tym odznaczeniem znalazł się prezes ZG OSPSBHP Marek Nościusz. Przewodnicząca Rady Ochrony Pracy poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka wręczyła z kolei kilkudziesięciu zasłużonym pracownikom służby bhp przyznane przez ROP dyplomy uznania.
Źródło: www.pip.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?