Uruchomienie portalu internetowego o polskich lekarzach za granicą
Portal http://www.polscylekarze.org/ powstał dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech i osobistemu zaangażowaniu się w ten projekt wieloletniego przewodniczącego Towarzystwa, dra Zbigniewa Kosteckiego, przy współpracy Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych na świecie i finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Towarzystwo współpracowało też z Naczelną Izbą Lekarską oraz Ministerstwem Zdrowia RP.
Portal uruchomiono z myślą o wykorzystaniu olbrzymiej liczby lekarzy polskojęzycznych rozsianych po całym świecie. Według informacji Towarzystwa, poza krajem mieszka ich około 17.000. Olbrzymi ruch turystyczny, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do UE i otwarciu granic, niesie za sobą również konieczność świadczenia pomocy medycznej dla tysięcy polskich obywateli na całym świecie. Portal ma służyć Polakom, zarówno turystom jak i osobom mieszkającym oraz pracującym poza granicami kraju, w poszukiwaniu pomocy medycznej w miejscu ich pobytu u lekarza mówiącego po polsku.
Istotą systemu jest oparcie jego działania na bazie danych na temat lekarzy polskojęzycznych, którzy czasowo lub stale przebywają poza granicami Polski i świadczą tam usługi medyczne na miejscowych zasadach. Scentralizowana baza danych zawierająca informacje o usługach medycznych, pomocy medycznej i lekarzach, jest zasilana i uaktualniana danymi dostarczanymi do systemu na bieżąco przez samych lekarzy.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmuje obecnie za pośrednictwem polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych dalsze działania zmierzające do upowszechnienia wiedzy o istnieniu portalu oraz zachęcające placówki i organizacje polonijne w innych krajach do uzupełniania i aktualizacji bazy danych poprzez rejestrowanie się w niej kolejnych lekarzy, wyrażających gotowość świadczenia pomocy rodakom za granicą.
Piotr Paszkowski
Rzecznik Prasowy MSZ
Żródło: www.msz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?