Ustawa o cudzoziemcach zostanie zmieniona - zapowiada MSW

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt ustawy o cudzoziemcach, który przewiduje, że dzieci do 13 roku życia nie będą umieszczane w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

- Ze statystyk wynika, że liczba dzieci umieszczanych w ośrodkach strzeżonych systematycznie spada. W 2010 r. przebywało w nich 269 dzieci, a w 2011 roku 187. Natomiast do listopada tego roku w ośrodkach było 121 dzieci - wylicza Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

Priorytetem resortu jest skrócenie do niezbędnego minimum okresu, w którym dzieci będą przebywały w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Dlatego postępowania, które dotyczą rodzin z dziećmi będą prowadzone w pierwszej kolejności tak, aby jak najszybciej można było podjąć decyzję dotyczącą statusu cudzoziemców.

Porady prawne

Resort spraw wewnętrznych zamierza również przeanalizować wewnętrzne przepisy obowiązujące w ośrodkach, które do tej pory opierały się o tzw. reżim aresztu. Po analizie przepisy zostaną uporządkowane i ujednolicone tak, aby ośrodki były jak najbardziej przyjazne cudzoziemcom przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Propozycje ministerstwa zakładają m.in. ograniczenie liczby krat w ośrodkach i możliwość swobodnego przemieszczania się cudzoziemca wewnątrz budynku.

Mając na względzie dobro cudzoziemców oraz chcąc polepszyć relacje między osobami przebywającymi w ośrodkach a funkcjonariuszami Straży Granicznej i personelem cywilnym, MSW chce położyć większy nacisk na odpowiednie kwalifikacje, przygotowanie i szkolenia strażników granicznych i pracowników ośrodka.

Propozycja MSW zakłada przygotowanie pakietu szkoleń dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących służbę w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Szkolenia te mają na celu podniesienie kompetencji strażników granicznych w kwestiach wielokulturowości oraz zwiększyć ich wrażliwość w kontaktach z cudzoziemcami. Funkcjonariusze zostaną również objęci szkoleniami językowymi.

- Do opracowania takiego pakietu szkoleń chcemy zaprosić organizacje pozarządowe. Wspólnie mamy nadzieję przygotować funkcjonariuszy do dobrej współpracy z cudzoziemcami, znajdującymi się w różnej, niekiedy trudnej sytuacji życiowej - poinformował szef MSW.

Zgodnie z planami MSW, za sprzątanie i utrzymanie czystości w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców będą odpowiedzialne osoby zatrudnione w ośrodku lub zewnętrzne firmy sprzątające. Na przykład firmy sprzątające będą odpowiedzialne za utrzymanie czystości w toaletach. Do tej pory kwestia ta mogła budzić zastrzeżenia, biorąc pod uwagę zróżnicowanie kulturowe cudzoziemców przebywających w ośrodkach i fakt, że w niektórych kulturach sprzątanie toalet przez mężczyzn jest niezgodne z ich systemem wartości.

(BW)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • matylda 2015-02-05 14:07:48

    Oni nie są więźniami, oni są uchodźcami. A w tylko w Polsce są traktowani jak więźniowie. Zapraszam do obejrzenia reportażu o Ośrodkach dzisiaj na tvp1 o 20.20, serio tak traktują na świecie imigrantów w Ameryce???

  • chuda 2014-12-31 19:35:29

    Gruby tluszcz przezarl ci rozum! odchudz sie!

  • zibizet39 2014-12-20 10:33:04

    A czy polskimi więźniami przejmują się np. w Ameryce południowej czy środkowej?

  • Gruby 2014-12-18 08:26:27

    O ile się orientuję, w polskiej kulturze sprzątanie toalet nie jest uznawane za uwłaczające dla kogokolwiek-więc dlaczego nie wymagamy dostosowania się do nas? Co będzie następne? Osobne godziny na pływalni dla kobiet i mężczyzn, osobne autobusy dla obu płci?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika