e-prawnik.pl Porady prawne

Ustawa o dowodach osobistych zacznie obowiązywać 3 miesiące później

10.12.2014

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych oraz ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych.

Przepisy znowelizowanej ustawy pierwotnie miały wejść w życie 1 stycznia 2015 r. Projektowane regulacje przewidywały wdrożenie Systemu Rejestrów Państwowych, na który składają się m.in. rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych i Rejestr Stanu Cywilnego. Zarówno rozmiar, jak i charakter przedsięwzięcia, czyli wdrożenie wspomnianych systemów rejestrowych w 2479 gminach w Polsce, upoważniają do przesunięcia terminu wejścia w życie nowych przepisów na 1 marca 2015 r.

Dodatkowy czas pozwoli zweryfikować pracę nowych systemów, przygotować urzędników do obsługi rejestrów oraz wprowadzić zmiany w organizacji pracy urzędów. Przesunięcie terminu jest odpowiedzią na postulaty gmin, które o to wydłużenie wnioskowały.

Przedłużenie terminu obowiązywania nowych rozwiązań pozwoli zapewnić bezpieczne uruchomienie nowych systemów, bez negatywnych skutków dla obsługi obywateli.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ