Ustawa ws. orzeczeń o niepełnosprawności
Czego dotyczy ustawa ws. orzeczeń o niepełnosprawności?
Parlament uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Ustawa zakłada uregulowanie istotnej kwestii przedłużenia ważności orzeczeń w związku z występującymi trudnościami, wynikającymi z kumulacji liczby prowadzonych przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności spraw.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydłuża do 30 września 2024 r. ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których ważność upłynęłaby 30 czerwca 2024 r., a także kart parkingowych, decyzji i świadczeń wydanych na podstawie tych orzeczeń.
Tak samo będzie wyglądać sytuacja w wypadku prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów i świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, osoby pełnoletniej w pieczy zastępczej.
Na znaczne, nawet 8-miesięczne, opóźnienia i zatory przy wydawaniu nowych orzeczeń w ramach zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności już w październiku 2023 r. zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich i organizacje społeczne. Powodowały one utratę świadczeń i form wsparcia, np. stypendiów na uczelni, kart parkingowych czy świadczenia pielęgnacyjnego.
„To ważne zmiany”
Obecna sytuacja wiąże się z upływem rozwiązań obowiązujących w związku z pandemią i w istotnym stopniu dotyka osoby, które – po terminowym złożeniu wniosku – oczekują na wydanie kolejnego orzeczenia.
Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała też rozpoczęcie prac nad rozwiązaniami systemowo regulującymi kwestie procedury uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności, w tym podkreślaną w czasie dyskusji kwestią regulacji dotyczącej terminu umożliwiającego osobie niepełnosprawnej złożenia każdorazowo wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, który w obecnym brzmieniu może stanowić jedną z przeszkód w płynnym jego otrzymaniu.
Wydłużenie orzeczeń do 30 września 2024 r.
W czasie rozpatrywania projektu posłowie zgłosili poparte przez ministerstwo poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym tak aby rozwiązanie oddziaływało na jak największą grupę osób narażonych na ryzyko utraty uprawnień w związku z upływem terminu ważności orzeczeń i sytuacją w Zespołach do spraw orzekania.
Wejście w życie nowych przepisów przedłuży ważność orzeczeń do 30 września 2024 r.
Co dokładnie przewiduje ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności?
Celem ustawy jest przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenia o niepełnosprawności oraz orzeczenia o stopniu niepełnosprawności staną się ostateczne. Konsekwencją przedłużenia terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności będzie przewidziane w ustawie przedłużenie terminu ważności kart parkingowych, a także okresu przysługiwania świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej, uzależnionych od terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Ustawa obejmuje swoim zakresem zarówno te orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, których ważność została zachowana na mocy art. 23 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, jak i te, które utraciły ważność po dniu 5 sierpnia 2023 r. albo utracą ważność przed dniem 30 września 2024 r. Wszystkie wymienione powyżej orzeczenia zachowają ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenia staną się ostateczne.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 30 grudnia 2023 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?