Ustawy tylko w wersji elektronicznej

Papierowe ustawy przechodzą do lamusa. Wszystkie nowe regulacje prawne będą publikowane tylko w wersji elektronicznej. Przynajmniej raz w roku doczekamy się również jednolitych tekstów ustaw.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Dokument ma przyśpieszyć oraz uprościć dostęp do ogłaszanych w dziennikach urzędowych aktów prawnych.

Zapowiadane zmiany pozwolą dołączyć Polsce do grupy państw członkowskich Unii Europejskiej, które są najbardziej zaawansowane w procesie elektronizacji dostępu do prawa – Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Portugalii i Węgier. Tam dzienników urzędowych w wersji papierowej już się nie publikuje.

Porady prawne

Obecnie ustawy i inne regulacje prawne wydawane są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Od 2012 roku ma się to zmienić. Wtedy Dziennik Ustaw, Monitor Polski, dzienniki urzędowe ministerstw i urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe znajdziemy tylko w internecie.

- Mając na względzie, iż ogłaszanie aktów prawnych w formie dokumentu elektronicznego usprawnia proces publikacji, a forma elektroniczna dzienników urzędowych zapewnia powszechny, nieskomplikowany dostęp do nich, uzasadnione staje się ustanowienie reguły wydawania dzienników urzędowych wyłącznie w drodze elektronicznej – czytamy w uzasadnieniu noweli.

Publikowane dzisiaj w wersji elektronicznej Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie zmienią swoją formę. Obecnie są one dzielone na numery. Od 2012 będą wydawane z zachowaniem w roku kalendarzowym pozycji oraz stron. Tym samym ważne stanie się określenie nie tyle dnia wydania, ile dnia ogłoszenia aktu, którym będzie dzień opublikowania go na stronie internetowej.

Nowe przepisy zakładają, że jedyne papierowe wersje Dzienników i Monitorów zostaną przeznaczone dla prezydenta, Biblioteki Narodowej i Archiwum Akt Nowych.

- Wydruki te będą przechowywane wieczyście. Takie rozwiązanie pozwoli na kontrolę autentyczności i integralności aktów prawnych ogłaszanych w formie elektronicznej – przekonują autorzy nowelizacji.

Ogłaszanie aktów prawa tylko w formie elektronicznej ma dotyczyć także wojewódzkich dzienników urzędowych oraz aktów prawa powiatowego i gminnego.

Wszystkie dokumenty będą udostępniane dla obywateli w sieci. W urzędach powstaną natomiast specjalne stanowiska dla osób, które nie mają dostępu do komputera i internetu w domu. Udostępnienie zbiorów przez powiat lub gminę będzie nieodpłatne. Zapłacimy jedynie za wydruki tych dokumentów.

Ponadto nowela wprowadzi zasadę, że teksty jednolite aktów normatywnych będą ogłaszane nie rzadziej niż raz na rok, o ile taki akt był nowelizowany w tym czasie.

- Częstsze niż dotychczas ogłaszanie tekstów jednolitych aktów pozwoli na łatwiejszy dostęp obywateli do ich pełnych tekstów mających walor autentyczności, w przeciwieństwie do tekstów ujednoliconych – przekonują autorzy ustawy.

Projekt ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika