Uszanuję każdą decyzję podjętą w referendum

7 października 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w wystąpieniu telewizyjnym zapowiedział wniosek o referendum w sprawie reformy służby zdrowia.

Przekazujemy treść wystąpienia:

„Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Ochrona zdrowia to jedna z najważniejszych dziedzin życia społecznego. Rolą państwa jest tworzenie takich modeli funkcjonowania służby zdrowia, które są najbardziej efektywne z punktu widzenia obywateli.

My Polacy mamy prawo być niezadowoleni z tego, jak od wielu już lat funkcjonuje system opieki zdrowotnej. Te bolączki są znane wszystkim: od młodych rodzin mających małe dzieci po ludzi starszych wymagających szczególnej opieki. Nic więc dziwnego, że od lat zarówno politycy, ale także lekarze, pielęgniarki, stowarzyszenia pacjentów spierają się o to, jak poprawić tę ważną dziedzinę naszego życia.

Taki spór nie jest niczym złym, występuje zresztą w bardzo wielu krajach świata, nawet dużo zamożniejszych od Polski. Moje poglądy w tej kwestii są bardzo jasne. Mówiłem o nich szczerze trzy lata temu podczas kampanii prezydenckiej i nie zmieniłem zdania.

Uważam, że ochrona zdrowia jest ostatnią dziedziną życia społecznego, w której miałyby obowiązywać zasady wolnego rynku. Pacjent nie może być traktowany jako źródło zysku, a szpital, czy ośrodek zdrowia nie może być po prostu maszyną do robienia pieniędzy. Niestety stanie się tak, jeżeli dopuścimy w Polsce do prywatyzacji służby zdrowia.

W czasie debat poprzedzających wybory prezydenckie zapowiadałem, że zawetuję ustawy prywatyzujące szpitale. W ubiegłorocznej kampanii parlamentarnej rządząca obecnie partia wyraźnie twierdziła, że nie chce prywatyzacji służby zdrowia. W ciągu roku zmieniła jednak zdanie. Znajdujące się dziś w Sejmie ustawy reformujące służbę zdrowia zmierzają do jej prywatyzacji.

Szanuję zdanie rządzących Polską liberałów, ale się z nim fundamentalnie nie zgadzam. Wydaje mi się więc, że rozsądnym rozwiązaniem dotyczącym przyszłości polskiej służby zdrowia będzie zapytanie obywateli czy chcą jej prywatyzacji.

W najbliższym więc czasie z mocy artykułu 125 ust.2 Konstytucji RP zwrócę się do Senatu z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w tej kwestii. Jednocześnie poproszę koalicję rządową o wstrzymanie prac parlamentarnych nad planami prywatyzacji służby zdrowia do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy w referendum.

Chciałbym i apeluję o to zarówno do rządu jak i do opozycji, by debata przed referendum odbywała się spokojnie, z pomocą merytorycznych argumentów, tak by każdy obywatel Rzeczypospolitej mógł wyrobić sobie zdanie i świadomie podjąć decyzję.

Referendum nie jest rozwiązaniem w Polsce częstym, ale są momenty, w których głos, zamiast politykom trzeba oddać obywatelom. Problem prywatyzacji służby zdrowia jest moim zdaniem taką właśnie sprawą.

Chcę jednocześnie zapewnić Państwa, że uszanuję każdą decyzję obywateli podjętą w referendum.

Bardzo dziękuję"

Porady prawne

Źródło: www.prezydent.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika