Uważajmy nad wodą – apelują policjanci

Okres wakacji to dla wielu z nas czas spędzony na wypoczynku nad wodą. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, część z nas nie pamięta jak bezpiecznie zachowywać się na kąpieliskach. Od początku lipca funkcjonariusze odnotowali 59 przypadków utonięć w całej Polsce. Tych tragedii można było uniknąć, gdyby zamiast brawury i szaleństwa posłuchać głosu rozsądku.

W ostatni weekend policjanci w całym kraju odnotowali podobne zdarzenia. Ich przyczyną jest brak wyobraźni, brawura i... alkohol.

(Lubelskie) Wczoraj około godz. 22.00 policyjni płetwonurkowie z KWP w Lublinie wyłowili z Wisły ciało 20-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego. Ciało wyłowiono w miejscowości Nasiłów w okolicy przeprawy promowej.

Młody mężczyzna spędzający nad rzeką w towarzystwie swoich znajomych wczorajsze popołudnie wskoczył do rzeki. Po chwili zaczął się topić. O zdarzeniu Policję powiadomił świadek. Jak ustalili policjanci, 20-latek wcześniej spożywał alkohol. Nie umiał pływać.

Z kolei chełmscy policjanci wyjaśniają okoliczności utonięcia 8-letniego chłopca, który razem z rodzicami i trójką rodzeństwa wypoczywał nad miejscową glinianką. Reanimacja chłopca w szpitalu okazała się bezskuteczna.

(Mazowsze) W minioną niedzielę wczesnym popołudniem w Kępie Polskiej (powiat płocki) 42-letni mężczyzna wszedł do rzeki i chwilę pływał, aż nagle zniknął pod wodą. Nie pojawił się więcej na powierzchni. Świadkami utonięcia byli wędkarze, którzy łowili ryby w Wiśle. Włączyli się do szybko zorganizowanej akcji ratowniczej, w której brali udział policjanci i strażacy, ale nie dała ona wczoraj efektu. Dziś prowadzone będą dalsze poszukiwania mężczyzny. Prawdopodobnie przed wejściem do wody mężczyzna spożywał alkohol.

To niestety nie jedyny przypadek utonięcia tego dnia. W rzece Narew w miejscowości Gnojno (powiat pułtuski) utonął 13-letni chłopiec. Jego ciała również nie udało się wydobyć. Prawdopodobną przyczyną utonięcia był brak umiejętności pływania. Kilka godzin później, tym razem w Solcu (powiat lipski) podczas kąpieli w rzece Wiśle utonął 19-letni młody mężczyzna. Prawie w tym samym czasie w powiecie pułtuskim w zbiorniku wodnym po żwirowisku utonął 23-letni mężczyzna.

Do chwili obecnej nie odnaleziono zwłok żadnej z tych osób.

(Warmińsko-mazurskie) Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie na kanale Ostródzko-Elbląskim przy ujściu do jeziora Ilińskiego. Dwóch starszych mężczyzn wypłynęło łódką po zakupy. W drodze powrotnej mężczyźni spożywali alkohol. W pewnym momencie 55-letni mężczyzna nagle wstał. Wtedy łódź, którą płynęli straciła stabilność i wywróciła się. Mężczyźni wpadli do wody. Jeden z nich dotarł do brzegu. Drugiemu się to nie udało. Po przybyciu na miejsce służb ratowniczych, świadek wskazał miejsce zdarzenia. Podjęte przez ratowników poszukiwania tego samego dnia nie przyniosły rezultatu z uwagi na zapadający zmrok. Wczoraj z samego rana strażacy podjęli kolejna próbę odnalezienia ciała. Około godziny 9.00 strażacy wydobyli z wody ciało 55-latka.

Z kolei wczoraj około godziny 15.30 oficer dyżurny z mrągowskiej komendy policji otrzymał informację o utonięciu mężczyzny. Do miejscowości Cierzpięta w gminie Piecki wysłano policyjny patrol. Na brzeg Jeziora Mokre strażacy wyciągnęli ciało 53-letniego mężczyzny. Z relacji świadków wynika, że około godziny 14.00 mieszkaniec tamtejszej gminy poszedł popływać. W pewnym momencie zniknął pod wodą i już nie wypłynął. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 53-latek wcześniej prawdopodobnie pił alkohol. Ciało mężczyzny na polecenie prokuratora zabezpieczono. Zostanie przeprowadzona sekcja zwłok, która wyjaśni, co było przyczyną śmierci mieszkańca gminy Piecki.

Każdy, kto wypoczywa nad wodą, powinien pamiętać o tym, że:

  • powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;

  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

  • pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu;

  • wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego;

  • pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu - nie wypływajmy nimi na środek jeziora;

  • pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;

  • wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Źródło: www.policja.pl, KGP, 14 lipca 2008


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika