Uzdrowiska czekają na zmiany
Większa liczba miejsc parkingowych, zakaz dowolnego instalowania tablic i urządzeń reklamowych, ułatwienia dla gmin ubiegających się o przyznanie statusu uzdrowiska i obniżenie stażu dla lekarza, który może zostać „naczelnym" placówki - takie zmiany zakłada projekt nowelizacji prawa o uzdrowiskach.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Dokument wprowadza nową definicję lecznictwa uzdrowiskowego. Została ona uszczegółowiona poprzez wskazanie dwóch charakterystycznych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego - leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
Ustawodawca wyjaśnił jednocześnie, że rehabilitacja uzdrowiskowa stanowi zorganizowaną działalność prowadzoną w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatorium uzdrowiskowym, mającą na celu przywrócenie pacjentowi zdrowia lub możliwej do osiągnięcia dla danego stanu samodzielności ruchowej i społecznej, prowadzoną także przy pomocy naturalnych surowców leczniczych - czytamy w projekcie ustawy.
Nowela wprowadza również nowy termin „powierzchnia użytkowania". Jest to, według ustawy, powierzchnia budynku lub jego części, mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach oraz powierzchnia pomieszczeń pomocniczych, takich jak: magazyny, biura oraz ekspozycje wystawowe.
Potrzeba określenia powierzchni użytkowania wiąże się z zakazem budowy obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 m2. w strefie ochrony uzdrowiskowej „B". Dotychczasowe regulacje stwarzały problem z właściwym określeniem wielkości obiektu budowlanego.
Ustawa łagodzi ponadto przepisy dla gmin, które ubiegają się o przyznanie statusu uzdrowiska. - Zaproponowano, aby gmina, która na mocy decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia uzyskała potwierdzenie możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze tej gminy, miała obowiązek sporządzenia i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jedynie dla strefy „A" w terminie do 2 lat od dnia otrzymania tej decyzji - czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Postanowiono także zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przy uzdrowiskach. Obecnie w strefie „A" zabrania się lokalizacji parkingów w liczbie miejsc postojowych większej niż 10 proc. miejsc sanatoryjnych w obiekcie. Proponowane rozwiązanie mówi o zakazie parkingów naziemnych w liczbie miejsc postojowych większej niż 15 proc. miejsc.
Ustawodawca postanowił uregulować również kwestię reklamy na terenie uzdrowisk, wprowadzając do ustawy zakaz instalowania tablic i urządzeń reklamowych, jeżeli ich wygląd i treść nie została wcześniej uzgodniona z właściwymi organami gminy.
- Gmina będzie musiała określić w statucie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej formy i miejsca lokalizacji tablic i urządzeń reklamowych - informuje ustawodawca.
Złagodzono również restrykcyjne przepisy dotyczące powołania i zatrudniania naczelnych lekarzy uzdrowisk. Obecnie - aby ubiegać się o posadę „naczelnego" - musi on pochwalić się 10-letnim stażem pracy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.
- Zaproponowane regulacje skracają wymóg stażu pracy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego do 5 lat dla osób, które posiadają tytuł specjalisty w zakresie balneologii i medycyny fizykalnej. Ponadto pozwalają one na ubieganie się o objęcie funkcji naczelnego lekarza uzdrowisk także osobom, które nie posiadają tytułu specjalisty w przedmiotowych kierunkach, ale legitymują się tytułem specjalisty zgodnym z kierunkiem leczniczym prowadzonym w uzdrowisku oraz co najmniej 10-letnim stażem pracy - piszą autorzy nowelizacji.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?