W sprawie podwyżek dla sędziów i prokuratorów

Ministerstwo Sprawiedliwości podało następujące sprostowanie do informacji opublikowanych przez "Gazetę Prawną":

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z dnia 7 lutego 1984 r.) proszę o sprostowanie nieprawdziwego i wprowadzającej czytelników w błąd treści tytułu artykułu, pt.: "Zamiast podwyżek płac tanie pożyczki mieszkaniowe", opublikowanym w "Gazecie Prawnej" z dnia 1 sierpnia 2008 r., Nr 150 (2272), na stronie 17 autorstwa Arkadiusza Jaraszka i Adama Makosza.
Nieprawdą jest bowiem, że Ministerstwo Sprawiedliwości zaniechało wprowadzenia podwyżek dla sędziów i prokuratorów. Rozporządzenia wprowadzające nowe regulacje dotyczące pożyczek mieszkaniowych nie są związane z projektami dotyczącymi wzrostu płac, a mają w sposób dodatkowy pomóc we wzroście atrakcyjności zawodów sędziego i prokuratora wśród młodych prawników. Tytuł artykułu wprowadził zaś w błąd środowisko sędziów i prokuratorów co spowodowało znaczna liczbę pytań tych środowisk do Ministerstwa.
W resorcie prowadzone są prace legislacyjne zmierzające do wzmocnienia statusu sędziego, w tym również poprzez zmianę systemu wynagradzania sędziów przy założeniu podwyższenia obecnego poziomu wynagrodzeń sędziowskich. Zwiększenie zadań sądownictwa powszechnego musi przekładać się - zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości na wzrost wynagrodzeń sędziowskich, których aktualny poziom nie odpowiada wzorcowi konstytucyjnemu (art. 178 ust. 2 Konstytucji RP). Nie ulega również wątpliwości, że odpowiednie wynagrodzenie powinno zapewnić sędziom realną ekonomiczną niezależność i nie może być obniżane na żadnym etapie pracy sędziego. Ukształtowanie wynagrodzeń sędziowskich jest nie tylko sprawą prestiżu urzędu sędziego, ale stanowi również bardzo ważny element zabezpieczeń antykorupcyjnych.

Porady prawne

Rzecznik Prasowy Ministra Sprawiedliwości
Grzegorz Żurawski

Źródło: www.ms.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika