W związku z uznaniem przez Federację Rosyjską niepodległości Osetii Południowej i Abchazji

Oświadczenie Prezydenta RP

Przekazujemy treść oświadczenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego ws. decyzji Prezydenta Federacji Rosyjskiej o uznaniu niepodległości gruzińskich prowincji Południowej Osetii i Abchazji:

Jako Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec decyzji Prezydenta Federacji Rosyjskiej o uznaniu niepodległości dwóch prowincji gruzińskich - Abchazji i Południowej Osetii. Jest to próba usankcjonowania skutków bezprecedensowej agresji Federacji Rosyjskiej na niepodlegle państwo gruzińskie. Takie działania, jako całkowicie sprzeczne z prawem międzynarodowym, budzą mój sprzeciw i potępienie.

Kategorycznie sprzeciwiamy się podważaniu jedności terytorialnej Gruzji, w jej uznanych międzynarodowo granicach oraz wszelkim próbom ograniczenia gruzińskiej suwerenności.

Działania rosyjskie budzą uzasadniony sprzeciw i obawy społeczności międzynarodowej oraz nie mogą pozostać bez bardzo stanowczej reakcji państw wolnego świata.

Z całą mocą apeluję do Prezydenta Dymitrija Miedwiediewa o natychmiastowe wycofanie wszystkich oddziałów rosyjskich z całego terytorium Gruzji.

W tych trudnych dla Gruzinów chwilach pragnę zapewnić o niezachwianym wsparciu Polaków dla Narodu Gruzińskiego."

Porady prawne

Źródło: www.prezydent.pl

Oświadczenie MSZ w związku z uznaniem przez Federację Rosyjską niepodległości Osetii Południowej i Abchazji

Polska jednoznacznie opowiada się za poszanowaniem integralności terytorialnej Gruzji. W dalszym ciągu czekamy na pełną realizację sześciopunktowego planu Sarkozy-Miedwiediew, którego ostatni punkt mówi o konieczności międzynarodowej dyskusji na temat przyszłego statusu Osetii Południowej i Abchazji oraz rozwiązań, które zagwarantują trwałe bezpieczeństwo w regionie. Uważamy, iż wszystkie inne kroki podejmowane w obecnej sytuacji utrudniają realizację powyższego planu i zawartego porozumienia, spotkają się z głęboką dezaprobatą i zaniepokojeniem społeczności międzynarodowej.

Oczekujemy, że najbliższa Rada Europejska, zbierająca się na nadzwyczajnym posiedzeniu, zajmie jednoznaczne stanowisko wspierające suwerenność i integralność terytorialną Gruzji.

Piotr Paszkowski
Rzecznik Prasowy MSZ

Źródło: www.msz.gov.pl

Sytuacja w Gruzji przedmiotem rozmowy telefonicznej premiera Donalda Tuska z kanclerz Angelą Merkel

25 sierpnia br. odbyła się rozmowa telefoniczna prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Rozmowa trwała 40 minut. Dotyczyła w głównej mierze sytuacji w Gruzji oraz planowanej na 1 września br. Rady Europejskiej, zwołanej przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego zgodnie z sugestią premiera Donalda Tuska wyrażoną w liście do prezydenta Francji.

Rozmówcy wyrazili zadowolenie, że Rada odbędzie się w nieodległym terminie i wyrazili nadzieję, iż jej efektem będzie jednolite, solidarne i zdecydowane stanowisko Unii Europejskiej w sprawie sytuacji w Gruzji. Przedmiotem rozmowy była także kwestia pilnego i efektywnego udzielenia Gruzji wsparcia w odbudowie kraju oraz wszechstronnej pomocy humanitarnej. 

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika