Praca na wakacje - nie zawsze warto dużo zarobić

Jeśli dochód dziecka przekroczy 3091 zł, to rodzice stracą możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej.

Z odliczenia takiej ulgi można skorzystać do czasu, aż dziecko ukończy 18 lat. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy pełnoletnie dziecko będzie chodziło do szkoły czy na studia. Wtedy możemy odpisać ulgę prorodzinną od podatku do czasu, aż ukończy ono 25. rok życia. Jest jednak jeden warunek – odliczenie przepadnie, gdy dochód pracującego i uczącego się dziecka przekroczy tzw. kwotę wolną od podatku, czyli 3091 zł brutto.

Resort finansów przypomina, że nawet jeśli dochód dziecka nie przekroczy wspomnianej kwoty, to z urzędem skarbowym i tak trzeba się rozliczyć. Taki obowiązek spoczywa na każdej osobie fizycznej, niezależnie od osiągniętego dochodu. Jeśli PIT nie zostanie złożony, to fiskus może ukarać rodzica lub pełnoletnie dziecko grzywną. Mandat za wykroczenie skarbowe wynosi od 138,60 zł do 2.772 zł.

Kiedy rodzice składają PIT za dziecko?

Będzie tak w sytuacji, gdy syn lub córka nie skończyli 18 lat. Gdy nieletni ma dochód z umowy zlecenia czy umowy o dzieło, to zeznanie podatkowe wypełniają i składają rodzice lub opiekun prawny. Formularz PIT-37 wypełnia się na imię i nazwisko dziecka. Nie podpisuje go jednak nieletni, a jego rodzice. Jeśli oprócz dochodów z pracy nieletni ma np. dodatkowe dochody z renty, to nie wpisuje się ich w rozliczeniu dziecka, lecz dolicza do dochodów rodziców w PIT-36 i wypełnia załącznik PIT/M.

Dodatkowo jeśli nieletniego rozlicza rodzic, to dziecko powinno – tak jak każdy podatnik – posiadać numer NIP. Gdy go nie ma, to do zeznania należy dołączyć zgłoszenie NIP-3. Dziecko nie musi posiadać takiego numeru wtedy, gdy uzyskuje jedynie takie dochody, które dolicza się do dochodów rodziców.

Kiedy dziecko rozlicza się samodzielnie?

Będzie tak wtedy, gdy ukończy 18 lat. Wówczas w rozliczeniu rocznym dziecko wykazuje dochody od dnia uzyskania pełnoletniości. W sytuacji, gdy taka osoba nie ma numeru NIP, to do zeznania trzeba dołączyć zgłoszenie identyfikacyjne.

Czasem nieletni sam musi wypełnić PIT

Według prawa status osoby pełnoletniej ma ten, kto skończył 18 lat lub wstąpił w związek małżeński (nawet przed 18. rokiem życia). Musimy pamiętać, że nieletni nie traci tego statusu nawet w przypadku unieważnienia związku. Dlatego małżonkowie przed osiemnastką również muszą rozliczać się z fiskusem samodzielnie.

Niektóre dochody są zwolnione z podatku

Osoby, które latem sprzedają zebrane w lesie grzyby, jagody czy zioła nie muszą płacić podatku dochodowego. Warunkiem jest to, by zbierali runo leśne samodzielnie lub z pomocą najbliższej rodziny.

Resort finansów przypomina, że nawet jeśli skorzystamy z takiego zwolnienia, to wynagrodzenie uzyskane ze sprzedaży owoców sezonowych czy runa leśnego trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Wakacyjna praca za granicą. Gdzie podatek?

Zgodnie z prawem każda osoba fizyczna mieszkająca na terytorium Polski musi się rozliczyć z fiskusem – bez względu na to, czy zarobi w naszym kraju czy za granicą.

- Tak więc wynagrodzenie uzyskane za pracę poza granicami podlega opodatkowaniu według polskich przepisów podatkowych, jednak z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – informuje ministerstwo.

W zależności od państwa, w jakim wykonujemy pracę, osiągany tam dochód może zostać opodatkowany tylko w tym państwie i podlegać zwolnieniu od opodatkowania w Polsce, albo też podlegać opodatkowaniu w obydwu tych krajach.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

anonim

21.1.2016 17:26:7

Re: Praca na wakacje - nie zawsze warto dużo zarobić

A co jeśli dziecko pracowalo przed ukończeniem 18 r.z. Jednak w tym momencie jest pełnoletnie?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.7.2017

  Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

  Istnieje kilka sposobów sprawdzenia biura podróży, z którym zamierzamy się wybrać na zasłużone wakacje. Wprawdzie większość z wyjeżdżających podpisuje umowy na długo przed (...)

 • 18.12.2018

  Etat, czy samozatrudnienie?

  Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, (...)

 • 28.5.2014

  Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!

  Bardzo często, wyjeżdżając na wakacyjne wojaże, nie zastanawiamy się nad możliwością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zakładamy, iż nic nam się nie wydarzy, że organizator wycieczki z (...)

 • 22.6.2018

  Co zrobić, aby twój telefon był przyjacielem, a nie szpiegiem?

  Telefon komórkowy bądź smartwatch to dziś narzędzia, które oferują nam wiele użytecznych funkcji.  Warto jednak zwracać uwagę, m.in. na to, jakie dane zbierają zainstalowane (...)

 • 24.6.2014

  Wakacje 2014: uważaj na dopalacze i pigułki gwałtu

  Pigułki gwałtu i dopalacze można z łatwością kupić, np. w sieci. Dlaczego? Czy nie ma regulacji, które zakazywałyby sprzedaży środków, które nie powinny być legalne?