Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

Policjanci i żołnierze nie mogą przechodzić na emeryturę w wieku najwyższej aktywności zawodowej. Jest to sprzeczne z celem reformy emerytalnej oraz z konstytucyjną zasadą równości w dostępie do zabezpieczenia społecznego - twierdzi Janusz Kochanowski.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących wcześniejszych emerytur żołnierzy i innych służb mundurowych.

- Wystąpienie z wnioskiem o przyznanie tzw. emerytury cząstkowej przez żołnierza lub funkcjonariusza, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby powoduje, że podmioty te nabywają faktyczne prawo do emerytury w wieku niższym, a często nawet znacznie niższym w stosunku do innych grup pracowniczych - pisze rzecznik we wniosku.

Janusz Kochanowski zwraca uwagę na fakt, że w wyniku reformy powszechnego systemu emerytalnego - przeprowadzonej 1 stycznia 1999 roku - nastąpiło ujednolicenie wieku emerytalnego na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ogłoszono wówczas stopniowe wygaszanie uprawnień do wcześniejszej emerytury.

Żołnierze i funkcjonariusze zachowali do dziś uprawnienia do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek z tytułu wysługi lat wynoszącej 15 lat służby.

Według RPO sytuacja taka jest sprzeczna z zasadą równości (art. 32 Konstytucji) i sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji) w związku z prawem do zabezpieczenia emerytalnego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (9)

B.R.

24.3.2012 22:42:10

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

OCZYWIŚCIE NIKT NIKOGO DO WOJSKA I POLICJI NA SIŁĘ NIE CIĄGNIE I NIEZAGANIA.KAŻDY PODEJMUJE osobistą decyzję GDIE CHCE PRACOWAĆ.To nie jest służba zasadnicza lecz zawodowa.Ochroniarz,górnik,pilot to terz zawody niebezpieczne i nikt z nich nieżąda specjalnych przewilejów. Powinni pracować jak wszyscy do 65lat.

baon24

8.2.2010 19:39:9

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

Drogi gratka - podobne systemy emerytalne ma wiele armii świata w tym także tych z UE. Socjal żołnierz ma taki sam jak większość ludzi pracy, a w wielu przypadkach nawet gorszy (np. zakwaterowanie z rodziną w hotelu robotniczym ze wspólną łazienką i kuchnią na piętro). A co z prawami konstytucyjnymi, których wojsko jest pozbawione czyniąc z żołnierza obywatela II kategorii w II RP? Pytasz swojego pracodawcy, dyrektora zakładu pracy, np. czy: - możesz pojechać do rodziny w wolną sobotę lub niedzielę? - możesz pojechać za granicę (którą widzisz z okna koszar)na piwo? - możesz należeć do związku zawodowego bo żołnierzowi wara, itp. itd. Ale to Was nie obchodzi, co tam prawa konstytucyjne dla żołnierzy, kole Was w oczy jego prawo do wcześniejszej emerytury, którą otrzymuje po 15 latach bycia obywatelem II kat., takim białym murzynem XXI w. A słyszałeś powiedzenie: 10 m-cy poligonu a później w domu, domu, domu (czytaj ? garnizonie) ?

gatka65

8.2.2010 14:57:45

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

Drogi baon24! do tych krajów jedziesz z własnej woli ,a nie na rozkaz-po prostu chcesz lepiej zarobić niż żołnierz w kraju,chodzi o kasę lub chęc przeżycia ekstremalnej przygody.na razie wojsko nie wydaje rozkazu wyjazdu na front.Owszem doceniam twój ciężki stres w tamtych warunkach ,ale nie możesz oczekiwać z tego powodu wyższej emerutury,ale raczej jakiejś formy rekompensaty do emerytury w normalnym,tzn.60-65 lat.,a nie 3-4tys. za kilka miesięcy służby w warunkach bojowych,a reszta do 15 lat to normalna praca,jak każda inna,z jeszcze lepszym socjalem dla was i waszych rodzin,niż mają normalni pracownicy.Pokaż kraj gdzie działa taki system emerytalny jak dla naszych mundurowych.

baon24

6.2.2010 19:54:45

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

Drogi pałkarzu zawieź swoje 4 litery do Afganistanu, powoź je po zaminowanych drogach lub wystaw na ostrzał Talików, może wtedy Twoje wypowiedzi będą bardziej inteligentne ;-) Jak Ci talibowie przetrzepią te 4 litery to wtedy będziesz wiedział czy Twoje 4 litery są warte 3-4 tysiące

pałkarz

6.2.2010 16:58:34

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

w końcu czas i pora. chłop 35 lat i emeryt nigdzie na świecie tego niema. troche to komuna (choć w komunie mówili że wszyscy maja takie same żołądki ale emeryt mniej kalorii potrzebuje) trąca i dobrze że ktos zwrocil na to uwagę. także do roboty trutnie a nie 4 litery powozić i brać po 3-4 tysiące

baon24

5.2.2010 10:40:29

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

Drogi @ masz rację 1/3 stawki emerytalnej ale pod jednym warunkiem, że żołnierzom przywróci się pełnie praw konstytucyjnych, ot choćby takie jakie masz Ty. Dopóki żołnierz będą w prawach obywatelskich traktowani jako obywatele drugiej kategorii o tyle Twoje bzdurne argumenty są tyle warte co psu na budę. To prawda, że po 15 latach ma 40 % emerytury i później pracuje 20 lat jako .... ale to nie ty dopłacasz do jego emerytury ale właśnie ten emeryt przez następna 20 lat pracy płaci składki do ZUS na TWOJĄ emeryturę a sam z tego będzie miał g... ponieważ ZUS nigdy mu nie będzie płacił emerytury. Więc drogi @ jeśli nie znasz zasad to nie p.... głupot by ktoś nie pomyślał, że poziom Twojej wiedzy i inteligencji sięgnął .....

@

3.2.2010 23:38:16

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

alojz to ty debil jesteś.Kochanowski ma rację.15 lat pracy czasem bardzo bezpiecznej,wygodnej za biurkiem to za mało na emeryturę a jeśli tak to proszę ale za 1/3 stawki emerytalnej.Oni i tak potem dorabiają jako detektywi,ochroniarze przez następne 20 lat .To ty im płacisz potem ze swoich składek część emerytury a sam zapieprzasz 40 lat aby dostać emeryturkę 3 razy niższą.

alojz

3.2.2010 20:2:26

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

debil kochanowski już wyzdrowiał ze świńskiej grypy, jeśli tak to pozostały negatywne skutki leczenia !!!!!!!

ghostcat

3.2.2010 15:58:50

Re: Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

Wcześnie Rzecznik wpadł na ten pomysł, ale lepiej późno niż wcale.

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.3.2019

  „Emerytura+” już w maju!

  Jedną z deklaracji, które znalazły się w tzw. Nowej Piątce PiS, było jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Otrzyma je ponad 9,72 mln osób. Emerytury (...)

 • 21.3.2017

  Uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji ZUS

  Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – przyjęta przez parlament - określa zasady weryfikacji decyzji (...)

 • 13.3.2019

  Jak długo pobieramy emerytury?

  Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury.

 • 21.2.2008

  Wcześniejsze emerytury dla 55-letnich kobiet

  Kobiety urodzone po dniu 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej (...)

 • 14.3.2019

  Dla kogo świadczenie „Emerytura+”?

  W maju 2019 r. ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzyma tzw. „Emeryturę+”. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która (...)