Policjanci i żołnierze nie mogą przechodzić na emeryturę w wieku najwyższej aktywności zawodowej. Jest to sprzeczne z celem reformy emerytalnej oraz z konstytucyjną zasadą równości w dostępie do zabezpieczenia społecznego - twierdzi Janusz Kochanowski.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących wcześniejszych emerytur żołnierzy i innych służb mundurowych.
- Wystąpienie z wnioskiem o przyznanie tzw. emerytury cząstkowej przez żołnierza lub funkcjonariusza, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby powoduje, że podmioty te nabywają faktyczne prawo do emerytury w wieku niższym, a często nawet znacznie niższym w stosunku do innych grup pracowniczych - pisze rzecznik we wniosku.
Janusz Kochanowski zwraca uwagę na fakt, że w wyniku reformy powszechnego systemu emerytalnego - przeprowadzonej 1 stycznia 1999 roku - nastąpiło ujednolicenie wieku emerytalnego na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ogłoszono wówczas stopniowe wygaszanie uprawnień do wcześniejszej emerytury.
Żołnierze i funkcjonariusze zachowali do dziś uprawnienia do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek z tytułu wysługi lat wynoszącej 15 lat służby.
Według RPO sytuacja taka jest sprzeczna z zasadą równości (art. 32 Konstytucji) i sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji) w związku z prawem do zabezpieczenia emerytalnego.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl