Wdrażanie Strategii Lizbońskiej – sprawozdania krajowe
KE przyjęła 28 stycznia 2009 r. „Sprawozdania krajowe". Są to dokumenty przygotowywane corocznie przez wszystkie państwa członkowskie UE dotyczące realizacji lizbońskiej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. W tym roku stały się one równocześnie odpowiedzią na Europejski Plan Naprawy Gospodarczej.
Sprawozdania krajowe analizują postępy państw członkowskich w realizacji strategii, przedstawiają także propozycje zaleceń do zatwierdzenia na wiosennym szczycie Rady Europejskiej. Komisja przyjęła także sprawozdania na temat ogólnej realizacji Strategii Lizbońskiej w skali mikro- i makroekonomicznej oraz w dziedzinie zatrudnienia.
Ze względu na wyjątkową sytuację, w tym roku sprawozdania krajowe są krótsze i bardziej skoncentrowane na propozycjach i zaleceniach. Oznacza to w praktyce, że państwa członkowskie, postanowią wspólnie na szczycie Rady, w których obszarach każde z nich powinno skupić swoje wysiłki w celu ożywienia gospodarki.
Sprawozdaniom krajowym towarzyszy raport na temat ogólnej realizacji strategii odzwierciedlający wpływ kryzysu finansowego na realną gospodarkę. Chociaż generalnie sytuacja określana jest jako trudna, widoczne są także konstruktywne działania państw członkowskich na rzecz zwalczania kryzysu. Na przykład w obszarze mikro-gospodarczym, wprowadzane są środki mające na celu pomoc MŚP oraz przedsiębiorstwom niskoemisyjnym w celu ułatwienia im dostępu do finansowania. Poza tym inicjowane są działania mające na celu pomoc osobom zwolnionym z pracy poprzez ułatwienie im jak najszybszego powrotu na rynek.
Środki przedstawione w planie naprawczym i sprawozdaniu w sprawie wspólnotowego programu lizbońskiego przyjętym 16 grudnia, sprawozdania krajowe i towarzyszące raporty stanowią pełne roczne sprawozdanie z postępów we wdrażaniu Strategii Lizbońskiej.
Szczegóły sprawozdań znajdziecie Państwo na stronie Komisji Europejskiej.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?