Działalność gospodarcza

Inwestycje

Wiceminister Dariusz Bogdan o rozwoju śląskiej gospodarki

Przyszłość górnictwa, polityka energetyczna oraz innowacyjne technologie - to główne tematy konferencji pt. „Kierunki rozwoju gospodarki na Śląsku" z udziałem wiceministra Dariusza Bogdana. Spotkanie odbyło się 8 sierpnia br. w Katowicach.

Wiceminister Dariusz Bogdan podkreślił, że Śląsk jest regionem o wielkim potencjale gospodarczym. - Mieści się tutaj duża liczba parków technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości. Dzięki temu dynamicznie zmienia się struktura śląskiego przemysłu - dodał. Zdaniem wiceministra innowacyjność i nowe technologie to szansa dla Śląska i całej Polski na zwiększenie konkurencyjność.

Wiceminister Bogdan przypomniał, że Ministerstwo Gospodarki przygotowuje Krajowy Program Reform (KPR) na lata 2008-2011. - Naszym celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Reformy w ramach KPR będą przeprowadzane w trzech kluczowych obszarach: aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka, sprawne instytucje - dodał.

Według wiceministra Dariusza Bogdana mówiąc o rozwoju śląskiej gospodarki, nie można pominąć roli węgla. - Obecnie jednym z najważniejszych zadań w górnictwie jest utrzymanie wydobycia na poziomie zabezpieczającym popyt krajowy. Potrzebne są do tego inwestycje, szacowane na około 19 mld zł do 2015 roku - dodał. Jego zdaniem, aby spółki mogły pozyskać takie środki, konieczna będzie ich prywatyzacja poprzez giełdę, jednak przy zachowaniu przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego akcji.

Jako przykład nowej szansy dla górnictwa, wiceminister Bogdan podał wytwarzanie paliw gazowych i płynnych z węgla. - Należy także brać pod uwagę rozwój czystych technologii węglowych - dodał wiceminister. Przypomniał, że nową inicjatywą Unii Europejskiej jest wdrożenie niskoemisyjnej technologii produkcji energii z paliw kopalnych CCS (ang. Carbon Capture and Storage). - Staramy się, aby dwie z planowanych przez Komisję Europejską demonstracyjnych instalacji wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla powstały na terenie Polski - powiedział wiceminister.

Konferencja została zorganizowana przez Mariana Ormanica, wicemarszałka Województwa Śląskiego oraz Stanisława Dąbrowę wicewojewodę śląskiego. W spotkaniu wzięli udział również: prof. Józef Dubiński z Głównego Instytutu Górnictwa, Maksymilian Klank, prezydent europejskiej organizacji pracodawców górnictwa, Dariusz Lubera, prezes grupy Tauron.

Źródło: www.mg.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: