Wicepremier Pawlak wspiera współpracę biznesu i nauki

- Powstające konsorcjum naukowe to bardzo dobry przykład łączenia przemysłu z nauką oraz współpracy firm krajowych i zagranicznych - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas podpisania listu intencyjnego w sprawie powołania konsorcjum naukowego pomiędzy Avio Polska, Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską i WZL Nr 4 z Warszawy. Uroczystość odbyła się 11 lipca br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że przyjęty model współpracy jest optymalny z punktu widzenia realizacji tego projektu. - Ważne jest, że konsorcjum zostało powołane do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Powstające w jego ramach laboratoria będą badać zaawansowane technologie z zakresu aerodynamiki przepływów i silników turbinowych - dodał.

Porady prawne

Zwrócił również uwagę, że obecnie mamy do czynienia z korzystną tendencją rozwoju nauki w Polsce. - Kiedyś musieliśmy emigrować, żeby odnieść sukces inżynierski. Dzisiaj to zagraniczni inwestorzy przychodzą do nas, żeby uruchamiać przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe - zauważył. Zdaniem wicepremiera oznacza to, że Polska staje się ważnym graczem w obszarze zaawansowanych technologii.

- Jako konsorcjum naukowe będziemy chcieli na terenie WZL Nr 4 w Warszawie zbudować laboratorium badań przepływów turbinowych , które będzie posiadało jedne z najlepszych parametrów technicznych na świecie - powiedział z kolei wiceprezes Avio Polska Krzysztof Krystowski. - Będzie to placówka badawcza, opracowująca rozwiązania technologiczne m.in. dla lotnictwa - dodał.

Włodzimierz Kurnik, Rektor Politechniki Warszawskiej zwrócił uwagę, że polskie uczelnie chcą przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. - Potrzebujemy jednak odpowiednich partnerów, którzy wykorzystają wyniki prowadzonych badań w praktyce - dodał.

***

Projekt konsorcjum naukowego obejmuje budowę trzech laboratoriów, które będą wspólnie prowadziły zaawansowane badania w zakresie aerodynamiki przepływów turbinowych.

Główne laboratorium zlokalizowane będzie na terenie WZL Nr 4 w Zielonce, dwa pozostałe - w Wojskowej Akademii Technicznej i Politechnice Warszawskiej. Łączny koszt inwestycji wyniesie 50 mln euro.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika