Wicepremier Waldemar Pawlak o systemie kształtowania wynagrodzeń
- Doszliśmy w Komisji Trójstronnej do porozumienia w sprawie koniecznych zmian w systemie kształtowania wynagrodzeń. Potrzebne są nowoczesne rozwiązania uwzględniające efektywność i wydajność pracy - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 lipca br. w Ministerstwie Gospodarki.
Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że rząd akceptuje odejście od ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców sprzed 14 lat. - Przepisy te spełniły już swoją rolę, teraz potrzebny jest nowoczesny system związany z funkcjonowaniem spółek prawa handlowego, gdzie efektywność i wydajność będzie miała kluczowe znaczenie - dodał.
Zaznaczył także, że uchylenie tej regulacji powiązane jest z ustawą o wynagrodzeniach dla kadry zarządzającej. - Chcemy odejść od tzw. „ustawy kominowej" w kierunku premiowania skutecznego zarządzania - dodał. - Traktujemy jednak te dwie propozycje jako całość. W sytuacji gdy ustawa o wynagrodzeniach dla kadry zarządzającej nie zostanie przyjęta, nie będzie przesłanek, żeby zmieniać ustawę dla pracowników - wyjaśnił wicepremier Pawlak.
Wicepremier Pawlak poruszył także kwestie negocjacji toczących się w Genewie w ramach rundy DOHA WTO. - Polska akceptuje postulowaną liberalizację handlu, ale zależy nam także na kontynuowaniu reformy Wspólnej Polityki Rolnej zapoczątkowanej w 2003 r. w Luksemburgu - podkreślił wicepremier Pawlak. - Bardzo ważne jest, aby te rozwiązania zmierzały do harmonizacji poziomu wsparcia dla rolnictwa w krajach nowo przyjętych w stosunku do „starej" piętnastki - dodał.
Wicepremier przypomniał także, że 23 lipca br. została przesłana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odpowiedź Ministerstwa Gospodarki na skargę J&S. Spółka zaskarżyła w niej decyzję o utrzymaniu kary 452 mln zł, nałożonej za brak wymaganych zapasów paliw.
***
17 lipca 2008 r. przedstawiciele związków zawodowych zasiadających w Komisji Trójstronnej, wypracowali wspólny projekt ustawy o uchyleniu ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw. Zostało w ten sposób zrealizowane uzgodnienie z plenarnego posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z dnia 15 lica br., któremu przewodniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak
Projekt zakłada uchylenie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. W mocy pozostaje jedynie art. 4a czyli tzw. „ustawa 203", przyznająca pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej od dnia 1 stycznia 2001 r. podwyżkę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie niższą niż 203 zł. Projekt ustawy przewiduje też zmianę następujących ustaw: o przedsiębiorstwach państwowych z dnia 25 września 1981 r., o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dnia 23 maja 1991 r. oraz o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z dnia 6 lipca 2001 r.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?