Więcej kar za okrutne zabójstwo

Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem skazany spędzi w zakładzie karnym minimum 12 lat - przewiduje senacki projekt nowelizacji kodeksu karnego.

Dokument trafi do pierwszego czytania w Sejmie już w ten piątek (5 marca). Nowela reaktywuje podważony przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 11/08) art. 148 § 2 kodeksu karnego, rozszerzając jednocześnie katalog kar za zabójstwo kwalifikowane o „pozbawienie wolności na czas nie krótszy od lat 12".

W zeszłym roku Trybunał zakwestionował tryb legislacyjny, w jakim art. 148 § 2 pojawił się w kodeksie karnym. Podważony przepis utracił moc prawną wraz z opublikowaniem wyroku (23 kwietnia 2009 roku).

- W skutek wyroku TK nie istnieje więc kwalifikowany typ zabójstwa - przypominają w uzasadnieniu noweli senatorowie.

W rezultacie więźniowie, którzy zostali skazani na podstawie podważonego art. 148 § 2, mogą składać wnioski o wznowienie postępowania. Sąd ponownie decyduje o wymiarze kary na podstawie łagodniejszego art. 148 § 1 kodeksu.

W zaproponowanej przez senatorów nowelizacji czytamy, że za zabicie człowieka ze szczególnym okrucieństwem; w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem, rozbojem; w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie; z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych będzie groziła - tak jak w podważonym przez TK przepisie - kara 25 lat więzienia lub dożywocie. Senatorowie postanowili jednak rozszerzyć katalog kar o pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż 12 lat więzienia.

Do czasu uchwalenia odświeżonego kodeksu karnego zabójcy skazywani są na mocy art. 148 § 1 k.k., co stwarza sędziemu możliwość wymierzania kary 25 lat pozbawienia wolności, dożywocia oraz - w indywidualnych sytuacjach - kary od 8 lat do 15 lat pozbawienia wolności.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika