Większa ochrona małoletnich

Wyższe kary za przestÄ™pstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestÄ™pstwa popeÅ‚niane wobec dzieci wkrótce stanÄ… siÄ™ faktem. ParlamentarzyÅ›ci nie mieli wÄ…tpliwoÅ›ci, że oprawcy dzieci powinni być surowiej karani, a ci, którzy nie reagujÄ… na najcięższÄ… przemoc wobec dzieci –  nie mogÄ… być bezkarni. 

Czemu mają służyć wprowadzane zmiany?

PrzyjÄ™ta przez parlament ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postÄ™powaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postÄ™powania karnego ma na celu zwiÄ™kszenie ochrony maÅ‚oletnich, szczególnie poniżej 15. roku życia, a także osób nieporadnych ze wzglÄ™du na swój stan psychiczny lub fizyczny.

Zdaniem Prezydenta RP, ochrona dóbr dziecka, polegajÄ…ca na walce z przestÄ™pczoÅ›ciÄ… w nie wymierzonÄ…, w szczególnoÅ›ci ochrona przed grożącÄ… im przestÄ™pczoÅ›ciÄ… seksualnÄ…, powinna mieć najwyższy priorytet, a nowelizacja przyczyni siÄ™ do zwiÄ™kszenia karnoprawnej ochrony maÅ‚oletnich ofiar przestÄ™pstw, jak i osób nieporadnych ze wzglÄ™du na swój stan psychiczny lub fizyczny.

Ustawa zaostrza odpowiedzialność za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Surowiej ma też być karane znÄ™canie siÄ™ fizyczne lub psychiczne nad osobÄ… nieporadnÄ… ze wzglÄ™du na wiek, stan psychiczny bÄ…dź stan fizyczny. 

O takie zmiany w przepisach zabiegał Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent RP. Nowelizacja przepisów to dopełnienie starań o skuteczną ochronę dzieci przed przemocą.

Nowelizacja zmienia też niektóre zasady umieszczania nieletniego w zakÅ‚adzie poprawczym czy w schronisku dla nieletnich.  

Cięższe kary

Nowelizacja zaostrza kary za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Zaostrzone zostaną kary wobec przestępców m.in. za zatrzymanie, uprowadzenie, porzucenie, okaleczenie dziecka czy handel dziećmi.

Po zmianach, każdy kto wbrew obowiÄ…zkowi troszczenia siÄ™ o maÅ‚oletniego poniżej lat 15 albo o osobÄ™ nieporadnÄ… ze wzglÄ™du na jej stan psychiczny lub fizyczny osobÄ™ tÄ™ porzuci, podlegaÅ‚ bÄ™dzie karze pozbawienia wolnoÅ›ci od 3 miesiÄ™cy do lat 5. Jeżeli nastÄ™pstwem tego czynu bÄ™dzie Å›mierć tej osoby, sprawca podlegÅ‚ bÄ™dzie karze pozbawienia wolnoÅ›ci od lat 2 do 12. 

Ustawa zaostrza odpowiedzialność za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Kto spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:

  1. pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
  2. innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,

bÄ™dzie podlegaÅ‚ karze pozbawienia wolnoÅ›ci na czas nie krótszy od lat 3 (obecnie od 1 roku do 10 lat).

Jeżeli następstwem takiego czynu będzie śmierć człowieka, to sprawca ma podlegać karze więzienia od lat 5, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Za spowodowanie śmierci człowieka kara ma więc wynosić od 5 do 15 lat, 25 lat więzienia lub dożywocie.

Za pozbawienie wolnoÅ›ci osoby nieporadnej ze wzglÄ™du na wiek lub stan zdrowia bÄ™dzie grozić od 2 do 12 lat wiÄ™zienia, a w wypadku doÅ‚Ä…czenia do tego szczególnego jej udrÄ™czenia – sprawca bÄ™dzie  podlegaÅ‚ karze pozbawienia wolnoÅ›ci na czas nie krótszy od lat 3.

Za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny może zostać nałożona kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Kto zaś będzie znęcał się fizycznie bądź psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, ma podlegać karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. w przypadku, gdy pokrzywdzony w wyniku znęcania popełniłby samobójstwo - sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat;

Gdy znęcanie się będzie połączone ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca narazi się na karę pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli zaś następstwem tego czynu będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, to sprawca ma podlegać karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 Bardziej surowo karane bÄ™dzie bezprawne pozbawienie wolnoÅ›ci osoby poniżej 15 roku życia. Znowelizowane przepisy podnoszÄ… karÄ™ minimalnÄ… za handel osobÄ… w wieku poniżej 15. roku życia z 3 do 5 lat pozbawienia wolnoÅ›ci. WedÅ‚ug nowelizacji, kto, wbrew woli osoby powoÅ‚anej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje maÅ‚oletniego poniżej lat 15 albo osobÄ™ nieporadnÄ… ze wzglÄ™du na jej stan psychiczny lub fizyczny, ma podlegać karze pozbawienia wolnoÅ›ci od 3 miesiÄ™cy do lat 5. 

Porady prawne

-„Sprawcy bÄ™dÄ… mieli jasny sygnaÅ‚, że popeÅ‚nianie przestÄ™pstw, gdzie ofiarami sÄ… dzieci, bÄ™dzie surowo traktowane. Wyraźnie podwyższamy surowość kar. Z drugiej strony, aby podnieść wrażliwość spoÅ‚ecznÄ…, dajemy wyraźny sygnaÅ‚, że nie możemy być obojÄ™tni na krzywdy dziecka” - powiedziaÅ‚ prezydencki minister Andrzej Dera. 

Zmiana ogólnych dyrektyw wymiaru kary

UzupeÅ‚niona zostanie lista okolicznoÅ›ci (w art. 53 § 2 k.k.), które sÄ…d uwzglÄ™dnia wymierzajÄ…c karÄ™. JeÅ›li przestÄ™pstwo zostanie dokonane na szkodÄ™ osoby nieporadnej ze wzglÄ™du na wiek lub stan zdrowia, to sÄ…d bÄ™dzie musiaÅ‚ wziąć to pod uwagÄ™ i wymierzyć odpowiednio wyższÄ… karÄ™. SÄ…dy w sprawach karnych bÄ™dÄ… zatem musiaÅ‚y sprawdzać, czy w wyniku przestÄ™pstwa nie ucierpiaÅ‚o dziecko; jeÅ›li ucierpiaÅ‚o, wymierzona kara powinna być wyższa.

Wprowadzenie dodatkowej okolicznoÅ›ci do dyrektyw wymiaru kary spowoduje, że sÄ…dy - wymierzajÄ…c karÄ™ we wszystkich sprawach karnych - bÄ™dÄ… zobowiÄ…zane do sprawdzenia, czy przestÄ™pstwo nie zostaÅ‚o popeÅ‚nione na szkodÄ™ maÅ‚oletniego. W przypadku ustalenia, że tak byÅ‚o, sÄ…d powinien wymierzyć karÄ™ wyższÄ… niż w przypadku przestÄ™pstwa analogicznego, ale popeÅ‚nionego bez szkody na maÅ‚oletnim.

Po zmianach, wymierzajÄ…c karÄ™, sÄ…d winien uwzglÄ™dnić w szczególnoÅ›ci motywacjÄ™ i sposób zachowania siÄ™ sprawcy, zwÅ‚aszcza w razie popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa na szkodÄ™ osoby nieporadnej ze wzglÄ™du na wiek lub stan zdrowia, popeÅ‚nienie przestÄ™pstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopieÅ„ naruszenia ciążących na sprawcy obowiÄ…zków, rodzaj i rozmiar ujemnych nastÄ™pstw przestÄ™pstwa, wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popeÅ‚nieniem przestÄ™pstwa i zachowanie siÄ™ po jego popeÅ‚nieniu, a zwÅ‚aszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie spoÅ‚ecznemu poczuciu sprawiedliwoÅ›ci, a także zachowanie siÄ™ pokrzywdzonego. 

Od kiedy nowe przepisy będą obowiązywały?

Zmiany wejdą w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia.



A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika