Wizyta u lekarza? Będzie znacznie łatwiej
Wystarczy PESEL i dowód osobisty, by nie płacić za leczenie. Szpital może przez internet sprawdzić czy pacjent jest ubezpieczony. Takie zmiany zakłada nowe rozporządzenie ministra zdrowia.
Wczoraj prezydent podpisał ustawę, która wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku. Zgodnie z nowelizacją, lekarz nie będzie wymagał od chorego druku RMUA, który uprawnia pacjenta do bezpłatnego leczenia. Dokument ten, podobnie jak legitymacja rencisty - podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na oficjalnej stronie - nadal będzie ważny, ale nie trzeba będzie mieć go przy sobie w szpitalu czy przychodni.
Od przyszłego roku pacjent potwierdzi prawo do bezpłatnej opieki przy pomocy numeru PESEL i dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu. W przypadku, gdy system komputerowy nie potwierdzi, że pacjent jest ubezpieczony, wystarczy oświadczenie chorego, by można było skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Jeśli jednak okaże się, że złożona deklaracja jest fałszywa, pacjent poniesie koszty leczenia.
Ustawa zakłada też wymianę informacji między Centralnym Wykazem Ubezpieczonych NFZ, rejestrami ZUS oraz KRUS - instytucją odpowiedzialną za ubezpieczenia społeczne rolników. Dzięki temu prawo do leczenia będzie można sprawdzić online w recepcji szpitala czy przychodni. Projekt miał obowiązywać od 1 września. Przesunięcie daty na styczeń pozwoli na uporządkowanie rejestrów i przetestowanie nowego systemu.
AP
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?