Własna firma czy etat? Zobacz, co się bardziej opłaca
Dzięki obniżeniu kosztów świadczonych wobec skarbu państwa osoba posiadająca firmę może zarabiać znacznie więcej niż pracownik na etacie. Przedsiębiorca musi jednak liczyć się choćby z niską emeryturą.
Posiadając własną firmę najwięcej oszczędzić można dzięki wyższym kosztom przychodu, które obniżają podstawę opodatkowania. Do kosztów tych zaliczają się głównie te związane z rozmowami telefonicznymi czy utrzymaniem samochodu - podaje Tax Care. Osoby pracujące na etacie wykazują o wiele niższe koszty uzyskania przychodu, co podwyższa przypadający na nich podatek.
W obu przypadkach podstawa opodatkowania obniżana jest również poprzez składki ubezpieczeniowe odprowadzane do ZUS. Osoby pracujące na etacie posiadają wysokie stawki. Plusem takiej sytuacji jest fakt, że wysoka składka obniża podstawę podatkową. Przy dużej składce, pracownik najemny i tak jednak otrzyma na rękę mniej pieniędzy niż posiadacz własnej działalności gospodarczej.
Własna firma wiąże się jednak z minusami, które nie dotyczą osób zatrudnionych. Poprzez fakt, że nie chroni ich kodeks pracy nie mają formalnego prawa do płatnego urlopu, co ma miejsce pracując etatowo.
Prowadząc własną firmę w przypadku choroby otrzymuje się niski zasiłek z ZUS. Jest to kolejny minus tego typu zatrudnienia. Pracownik etatowy w czasie choroby otrzymuje bowiem 80 procent swojego standardowego wynagrodzenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ciąży. Kobieta posiadająca własną firmę skazana będzie na zasiłek z ZUS, pracownicza etatowa otrzyma wtedy całość swojej normalnej pensji.
Kosztami, które nie dotyczą pracowników na etacie są wydatki związane z usługami biura rachunkowego, które pomaga w rozliczaniu się z fiskusem. Sporym ryzykiem prowadzenia własnej działalności jest również nie wysoka emerytura. Część przedsiębiorców decyduje się wtedy na dodatkowe sposoby oszczędzania na emeryturę, choćby w ramach III filaru.
Tax Care
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?