Wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem w związku z wojną w Ukrainie

10 sierpnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 sierpnia 2022 r., które zakłada udzielanie pomocy publicznej małym, średnim i dużym firmom. W puli programu jest prawie 45 milionów złotych dla firm, które ucierpiały z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomoc udzielana będzie do 31 grudnia 2022 r.

Porady prawne

Wsparcie 

Wsparcie będzie udzielane ze środków pozostających w dyspozycji Marszałków Województw, którzy wyrazili chęć skorzystania z programu pomocowego. Źródłem finansowania będą środki regionalnych programów operacyjnych województw podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, zarówno z perspektywy finansowej 2014-2020, jak i perspektywy finansowej 2007-2013.

Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Pożyczki będą udzielane maksymalnie na 6 lat, a ich wysokość będzie ustalana indywidualnie z wnioskującymi o nią podmiotami. Pomoc będzie mogła być udzielana do 31 grudnia 2022 r. W celu uzyskania dodatkowych informacji o wsparciu, w tym o procesie ubiegania się o pożyczki można kontaktować się z poszczególnymi Urzędami Marszałkowskimi.

Zakładane skutki

Dzięki tym środkom będzie możliwe zapewnienie dostępności do finansowania dla przedsiębiorstw. Pozwoli to przeciwdziałać szkodom oraz zachować ciągłość działalności gospodarczej w sytuacji kryzysowej wywołanej agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych oraz ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na sytuację ekonomiczną i społeczną społeczeństwa.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika