Wybory na urlopie? Weź dzisiaj zaświadczenie

Osoby wyjeżdżające na weekend mogą zagłosować na prezydenta w dowolnym miejscu na terenie kraju. Aby to zrobić, muszą odebrać dzisiaj z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Od soboty, aż do zakończenia głosowania w niedzielę, będzie trwać cisza wyborcza.

Zgodnie z ustawą o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2000 Nr 47, poz. 544) kampanii wyborczej nie można prowadzić na 24 godziny przed dniem głosowania i w dniu głosowania aż do jego zakończenia.

Cisza wyborcza rozpoczyna się więc 18 czerwca o północy. Od tego czasu aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów, a także wyników sondaży wyborczych przeprowadzonych w dniu głosowania.

Porady prawne

Podczas ciszy wyborczej zabronione jest również zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek oraz prowadzenie jakiejkolwiek agitacji na rzecz kandydatów. Ustawa jasno wskazuje, że agitacja niedozwolona jest także w samych lokalach wyborczych.

Możemy jeszcze zagłosować na wczasach

Osoby wyjeżdżające na weekend poza miejsce zamieszkania, które chcą wziąć udział w głosowaniu, powinny udać się do urzędu gminy po zaświadczenie o prawie do głosowania. Według ustawy zaświadczenie należy odebrać najpóźniej w drugim dniu przed dniem głosowania, czyli do dzisiaj.

O zaświadczenie staramy się w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Urząd wyda nam je „od ręki”. Dostaniemy od razu zaświadczenie na drugą turę głosowania. Z takimi drukami możemy zagłosować w dowolnym miejscu na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku.

Jeżeli przygotowania do weekendowego wyjazdu nie pozwalają nam na wizytę w urzędzie, to możemy upoważnić kogoś (na piśmie) do odebrania zaświadczenia za nas. W upoważnieniu podajemy swoje dane osobowe oraz dane osoby, którą upoważniamy do załatwienia urzędowych formalności.

Jak zagłosować na prezydenta?

Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Tegoroczne wybory na prezydenta odbędą się 20 czerwca. W tym dniu lokale będą czynne w godzinach od 6.00 do 20.00.

Wybory odbywają się w tajnym głosowaniu - w lokalu wyborczym muszą znajdować się miejsca zapewniające anonimowość. Przed przystąpieniem do głosowania wyborca musi okazać obwodowej komisji wyborczej dokument tożsamości ze zdjęciem - np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację studencką czy ubezpieczeniową. Jeżeli głosujemy poza miejscem zamieszkania, to zabieramy z sobą zaświadczenie o prawie do głosowania.

Na karcie do głosowania znajdziemy nazwiska i imiona dziesięciu zarejestrowanych kandydatów. Głos oddajemy stawiając w kratce z lewej strony obok nazwiska znak "X". Następnie kartę wrzucamy do urny wyborczej. Musimy pamiętać, że zaznaczenie więcej niż jednego nazwiska lub niezaznaczenie żadnego oznacza, że głos jest nieważny.

Osoby niepełnosprawne lub te, które najpóźniej w dniu głosowania skończyły 75 lat, mogą głosować przez pełnomocnika.

Prawa wyboru nie mają osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu lub ubezwłasnowolnione przez sąd.

51 proc. w pierwszej turze

Jeżeli w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, to czeka nas „dogrywka”. Druga tura głosowania musi się odbyć czternastego dnia po pierwszym głosowaniu, czyli 4 lipca.

W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym otrzymali największą liczbę głosów.

W przypadku, gdy jeden z kandydatów wycofa się, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do wyborów w drugiej turze dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W takim wypadku data drugiej tury zostaje odroczona o kolejne 14 dni. 

Za wybranego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej w ponownym głosowaniu uznaje się tego kandydata, który otrzymał więcej głosów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika