Wymiana kas online przez podmioty uczestniczące w systemie TAX FREE

Zmiany w zakresie systemu zwrotu VAT podróżnym (TAX FREE)

Od 1 stycznia 2022 r. wprowadza się zmiany w zakresie systemu zwrotu VAT podróżnym (TAX FREE) polegające na wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów TAX FREE oraz elektronicznego potwierdzania wywozu towarów oraz wprowadzeniu dla sprzedawców dokonujących dostaw towarów podróżnym obowiązku stosowania kas rejestrujących online.

Podatnicy dokonujący dostaw towarów w systemie TAX FREE podróżnym mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii jedynie do 31 grudnia 2021 r. (wg art. 145b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. ustawy o VAT). Z dniem 1 stycznia 2022 r. podatnicy ci obowiązani będą prowadzić ewidencję sprzedaży na kasach rejestrujących online.

Porady prawne

Jakich kas będzie dotyczyć konieczność wymiany?

Powyższe oznacza konieczność wymiany tylko tych kas na kasy online, przy zastosowaniu których jest prowadzona ewidencja sprzedaży w zakresie dostawy towarów w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym (TAX FREE) - zgodnie z art. 145b ust. 2 ustawy o VAT.

Podstaw prawna:

  • ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2419);
  • ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika