O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Szybciej też stracisz cztery kąty, gdy zalegasz z opłatami za prąd lub wodę. Rząd szykuje prawdziwą rewolucję.

Zapowiada ją projekt założeń nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Dokument opracował resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Gdy wejdzie w życie, gminy stracą m.in. możliwość sprzedawania nowo wybudowanych mieszkań z bonifikatą. Taka ulga może teraz wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Jeśli ktoś planuje zatem wykupić gminne lokum po niższej cenie, powinien śledzić losy nowej ustawy.

Ograniczenie wyprzedaży mieszkań z zasobów gminnych nie jest jedyną zaproponowaną nowością.

- Podstawowym celem zmian jest próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych – tłumaczy ministerstwo.

Projekt zmierza do tego, by zwiększyć liczbę mieszkań oferowanych właśnie takim osobom. Jest na to kilka pomysłów.

Chcesz mieszkać? Pokaż zarobki

Pierwszym będzie wprowadzenie sztywnego kryterium dochodowego dla osób, które starają się o komunalne mieszkanie. Teraz limity w poszczególnych regionach kraju mogą być różne, ponieważ ustalają je radni.

Po zmianach będzie jedna reguła dla całego kraju – przyznanie mieszkania ma być możliwe, gdy dochód na członka gospodarstwa domowego wynosi maksymalnie 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwach, ogłaszanego przez prezesa GUS.

Radni będą mogli ustanowić wyższy pułap tylko w drodze wyjątku, np. wtedy, gdy najem będzie przedłużany.

Umowa tylko na czas określony

Gdy już spełnimy kryterium dochodowe, dostaniemy umowę najmu. I tutaj jest druga nowość. Teraz zazwyczaj podpisujemy ją na czas nieokreślony. Ministerstwo chce natomiast wprowadzić zasadę zawierania umów na czas oznaczony – nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż 5 lat.

Gdy czas umowy będzie dobiegał końca, urzędnicy ponownie sprawdzą nasze zarobki. Wszystko po to, by określić, czy czasem nie polepszyła się nasza sytuacja finansowa. Co w sytuacji, gdy tak właśnie się stanie?

- Osoby zamożne niespełniające ustalonych warunków, będą musiały po wygaśnięciu umowy najmu opuścić lokal – tłumaczą autorzy zmian. Dzięki temu odzyskane mieszkanie gmina będzie mogła wynająć osobie z niskimi dochodami.

- Zgodnie z zasadą ochrony praw nabytych, proponowana zmiana będzie się odnosić wyłącznie do umów najmu zawieranych po wejściu w życie ustawy. Do wcześniejszych umów będą miały zastosowanie przepisy dotychczas obowiązujące – uspokaja ministerstwo.

KONIEC Z DZIEDZICZENIEM NAJMU, WYŻSZE CZYNSZE I ZERWANIE UMOWY ZA ZALEGŁE RACHUNKI
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Czynsz w górę, ale zniżki zostaną

Po nowelizacji podstawowa stawka czynszu za mieszkanie komunalne ma pokrywać przynajmniej koszty utrzymania mieszkania oraz budynku i działki, na której stoi.

Teraz wszyscy najemcy – również ci z wysokimi dochodami – płacą niskie stawki. – Jednocześnie dostrzegając potrzeby najemców o niskich dochodach, utrzymany będzie system obniżek – czytamy w założeniach do projektu. Bonifikaty i upusty od stawki podstawowej będą określane w uchwałach przez radnych.

Odświeżone zasady ustalania czynszów będą dotyczyć również osób, które podpiszą umowę najmu przed wejściem w życie omawianych przepisów.

Bez płacenia rachunków nie pomieszkasz

Nowe przepisy mają umożliwić również gminie łatwiejsze pozbywanie się z lokali osób, które zalegają z płatnościami.

Teraz bez problemu można wypowiedzieć najem, gdy lokator nie płaci czynszu. Gorzej, gdy go reguluje, ale zalega z rachunkami za energię, gaz, wodę oraz odbiór ścieków i nieczystości. Po zmianach zaleganie z opłatami będzie również podstawą do zerwania umowy.

- Propozycja ma na celu wymuszenie wywiązywania się lokatorów ze swoich obowiązków, to jest regulowanie na bieżąco należności za otrzymywane ze strony właściciela dostawy mediów do lokali – wyjaśniono w projekcie.

Wyprowadzka dziecka pozbawi lokalu

Ponadto gmina będzie miała prawo zerwania umowy, gdy nagle okaże się, że mieszkanie jest za duże w stosunku do liczby zamieszkujących. Może się tak okazać, gdy ktoś z rodziny się wyprowadzi lub umrze.

- Celem zmian jest wyeliminowanie częstych sytuacji, gdy jedna lub dwie osoby zajmują mieszkania o bardzo dużej powierzchni, potrzebne dla rodzin wieloosobowych – wyjaśnia resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Oczywiście nikt wtedy nie zostanie bez dachu nad głową. Takie wypowiedzenie najmu będzie wiążące tylko wtedy, gdy gmina zaproponuje jednocześnie w zamian inne – oczywiście mniejsze – lokum.

Dziedziczenie będzie już niemożliwe

Rząd chce również zakończyć sytuację przekazywania gminnego mieszkania z ojca na syna. W przypadku śmierci najemcy umowa najmu ma po prostu wygasać.

Najbliższa rodzina, która zostanie w mieszkaniu, będzie mogła starać się o podpisanie nowej umowy. – Jednak w razie osiągania przez dane gospodarstwo domowe dochodów przekraczających określone kryterium, osoby zajmujące lokal będą miały obowiązek jego opróżnienia w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci najemcy – tłumaczą autorzy zmian.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (12)

ebor

19.3.2013 0:41:7

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Zgadzam się całkowicie z wypowiedzią jednego z poprzedników,że mieszkania komunalne są drogie np w stosunku do spółdzielczych. Przekonałam się o tym jak szukałam mieszkania na zamianę,jestem osobą samotną,emerytką,mieszkanie komunalne 55m2 otrzymałam po śmierci rodziców/ z którymi mieszkałam/.Za to mieszkanie z 1952 roku musiałam płacić ok.600 zł miesięcznie jeszcze rok temu,obecnie ok.700 zł.Klatka schodowa w tym bloku w którym mieszkałam nie była malowana przez 35 lat i własciwie nic nie zrobiono jeśli chodzi o jakieś remonty itp przez tyle lat.Dopiero jak wiekszość lokatorów wykupiła mieszkania zaczęto robić remonty dachu i wszystko co było niezbędne.Ze względu na wspomniany czynsz i konieczność stałego wykupywania leków za znaczną kwotę musiałam zamienić mieszkanie na kawalerkę-28 m2,co zajęło mi 2 lata gdyż sytuacja mieszkaniowa w moim mieście jest fatalna.

felek

12.9.2012 22:49:55

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Każdy powinien dążyć do kupna własnego mieszkania tylko wtedy jak zapracuje na mieszkania będzie o niego dbał .Utrzymanie budynku to koszt bardzo duży ,dlaczego jeden ma dostać a drugi musi zapracowac i kupić Dlaczego bronimy nierobów którzy zerują na innych i ich chronimy ustawami o lokatorach dlaczego bijemy konia który ciągnie a pomagamy nierobom dlaczego wprowadzamy spowrotem komunę że wszystkim sie należy przecież komuna zbankrutowała

felek

12.9.2012 22:49:55

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Każdy powinien dążyć do kupna własnego mieszkania tylko wtedy jak zapracuje na mieszkania będzie o niego dbał .Utrzymanie budynku to koszt bardzo duży ,dlaczego jeden ma dostać a drugi musi zapracowac i kupić Dlaczego bronimy nierobów którzy zerują na innych i ich chronimy ustawami o lokatorach dlaczego bijemy konia który ciągnie a pomagamy nierobom dlaczego wprowadzamy spowrotem komunę że wszystkim sie należy przecież komuna zbankrutowała

Joanna

18.5.2012 22:16:8

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Genialnie! Ja właśnie mieszkam w takim komunalnym "mieszkaniu". I właśnie zastanawiam się czy jest sens inwestować tu cokolwiek bo mieszkanie nie było remontowane od lat 60-tych i wymaga wymiany wszystkiego. Elektryki, rur, kanalizacji, okien i niestety części podłóg (legary już spróchniały od 1942 roku) a także ścian bo tynk dosłownie odpada i właśnie wypadła część cegieł razem z nim .. z zewnętrznej ściany. Mogę zrobić remont .. ale po co? Żeby za jakiś czas usłyszeć, że muszę się wyprowadzić? Ustawodawca zapomina, że ma motywować mieszkańców nie tylko do regularnego uiszczania opłat ale też do utrzymywania lokalu w jak najlepszym stanie,

pixi

12.5.2012 15:34:13

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

właśnie! kto będzie chciał zarabiać więcej żeby stracić mieszkanie komunalne? bardzo dziwne te plany. na każdym kroku zniechęca się polaków do uczciwej pracy a zachęca do kombinatorstwa.

sk

11.5.2012 5:46:58

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Pamiętam, jak kiedyś dostałem takie mieszkanie (stare budownictwo), wpompowałem wtedy wszystkie moje oszczędności na okna, ogrzewanie, kafelki itp, sam remontowałem. Kto mi za to zwróci, jak wzrosną mi dochody, albo rodzina się pomniejszy? I będę musiał się wynieść. Dotychczas ludzie jeszcze dbali o te zasoby, remontowali na swój koszt. Ale to się skończy. Powstaną typowe slumsy, gdzie patologia będzie normą. Podobnie w nowych zasobach mieszkaniowych.

NASZA SZKAPA

11.5.2012 0:24:40

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

NIE NALEŻY ŁUDZIĆ SIĘ,ŻE W POLSCE KTOŚ NAPISZE DOBRĄ I PRZYSTOSOWANĄ DO ŻYCIA USTAWĘ O OCHRONIE PRAW LOKATORÓW.."POMYSŁA" RZĄDU SA TAK DENNE,ŻE NIE MOGĘ POJĄĆ,ŻE TO SIĘ DZIEJE NAPRAWDĘ. KIEDY WYDANY JEST NP.WYROK EKSMISYJNY I WŁAŚCICIEL/NP.SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA WNOSI O LOKAL SOCJALNY DLA DŁUŻNIKA DO MIASTA,TO ZAZWYCZAJ OTRZYMUJE ODP.,ŻE LOKALI BRAK.NO TO WŁAŚCICEL WYSTĘPUJE DO SĄDU O ODSZKODOWANIE ZA NIEDOSTARCZENIE LOKALU,BO TAK STANOWI PRAWO.NO TO WIECIE CO SĄD WYMYŚLA TERAZ? ŻEBY WŁAŚCICIEL UDOWODNIŁ,ŻE PRÓBOWAŁ SPRZEDAĆ TEN LOKAL Z LOKATOREM.A KTO W POLSCE JEST TAKI GŁUPI,ŻEBY KUPIĆ MIESZKANIE Z DŁUŻNIKIEM..? ŻEBY CO,LATAMI CZEKAC NA EKSMISJĘ? C\Y W TYCH SĄDACH NIE POTRAFIĄ POMYSLEĆ? OŚMIESZAJA SIĘ I TYLE. W POLSCE TWORZY SIE JAKAŚ SĄDOWA PARANOJA.. OSŁY NA GÓRZE SIEDZĄ I TYLE..JUŻ WIDZE TĄ ' NOWELIZACJĘ" ... O BOŻĘĘĘĘ NIE MAMY GOSPODARZA W KRAJU,NIE MAMY!!!

Tadeusz, Warszawa

10.5.2012 11:46:28

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Jak w każdym socjaliżmie urzędnikom na szczytach władzy chodzi o nasze dobro (którego mamy coraz mniej). Liberalizm jest formą socjalizmu utopijnego, gdzie monopol partii władzy zastąpiony jest przez budowanie monopolu tworzonej super korporacji mafijnej.

tytus

9.5.2012 22:29:37

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

opłaty za mieszkanie komunalne wcale nie są tanie, czynsz za mieszkanie 46 m2 w starym bloku z lat 60-tych w opłakanym stanie to jakieś 650 zł (brak parkingu, placu zabaw, ulica i okolica w opłakanym stanie, zerowe inwestycje, chyba tylko te zagrażąjące zdrowiu i życiu)) a mieszkanie w spółdzielni 49 m2 w bloku o 20 lat młodszym, nowocześniejszym i to dwie ulice obok rzędu 400 zł, dodatkowo zadbane alejki, plac zabaw itp. Gdzie tu pytam rozsądek i mieszkania dla mniej zarabiających przy takich różnicach. I to wszystko w Bielsku-Białej - brawo ZGM.

stan

9.5.2012 19:36:36

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Nawet gdy spełnia sie wszystkie kryteria do otrzymania mieszkania gminnego znajdą haczyk Komisja mieszkaniowa zarzuci ci ze chcesz od nich wyłudzić mieszkanie - ze ukrywasz sie pod niskimi zarobkami poprostu jesteś przestępcą i nie powinieneś być chroniony prawnie z art. 5 k.c.

stan

9.5.2012 19:21:44

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

co do praw nabytych do lokali gminnych - nowa ustawa nic nie zmienia bo chroni urzedasów i ich rodzin które zamieszkują takie lokale ,natomiast tych najubozszych ktorzy starają sie o mieszkanie z sasobów gminny mają swoje wewnętrzne uchwały kryteria na lokal ze przydzielają na widzi misie

mtmc2

9.5.2012 15:8:25

Re: O mieszkanie komunalne będzie trudniej

Znowu jakieś żydowskie machlojki. Znowu im za mało pieniędzy i wyciągają swoje brudne, śmierdzące łapy po nasze dobro narodowe, czyli mienie komunalne. I jeszcze bezczelnie nazywają to ustawą " o ochronie praw lokatorów". Jak najszybciej trzeba pozbyć się tuska i jego ewrejskich popleczników.

Pokaż wszystkie komentarze (12)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: