Wypłaty skazańców pójdą w górę

Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Szefowie firm, którzy przyjęli do pracy skazańców, będą zmuszeni do znacznego podniesienia ich zarobków. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (P 20/09) ograniczenie skazanemu wysokości wynagrodzenia za pracę poniżej minimalnego wynagrodzenia narusza konstytucyjną zasadę równości.

Ograniczenie takie wynika z art. 123 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny wykonawczy. Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem przepisu było zmniejszenie kosztów pracy skazanych, jakie ponoszą przedsiębiorstwa. Prawodawca chciał w ten sposób zwiększyć możliwości zatrudnienia skazanych, dla których nie ma pracy. Za ograniczeniem przemawiał również fakt, że więźniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z utrzymaniem w zakładzie karnym.

Sąd Rejonowy w Gliwicach dopatrzył się w przepisie naruszenia konstytucyjnej zasady równości. Składając wniosek o rozpatrzenie tej kwestii przez Trybunał Konstytucyjny pisał ponadto, że przepis pozbawia skazanych świadczących odpłatnie pracę elementarnego mechanizmu ochrony ich pracy przed wyzyskiem.

Trybunał przychylił się do wniosku gliwickiego sądu i uznał art. 123 § 2 wspomnianego kodeksu za sprzeczny z ustawa zasadniczą.

- Zdaniem Trybunału wprowadzone rozwiązanie stwarza możliwość nieuzasadnionego zaniżania wynagrodzenia za pracę wypłaconego osobom skazanym i czerpania tym samym przez pracodawców nieuzasadnionych korzyści z takiego zatrudnienia - czytamy w wyroku.

Trybunał stwierdził także, że ustanowione różnicowanie poziomu minimalnego wynagrodzenia w oparciu o kryterium statusu osoby pozbawionej wolności ma charakter arbitralny i narusza konstytucyjne zasady kształtowania minimalnego wynagrodzenia.

Podważony przepis straci moc dopiero po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

- Podmioty zatrudniające więźniów zmuszone będą do istotnego podniesienia wysokości wynagrodzenia osób skazanych. Wymaga to odpowiedniego okresu dostosowawczego - uzasadnił decyzję TK.

Po wejściu wyroku w życie wynagrodzenie przysługujące skazanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy powinno być ustalane w sposób zapewniający osiągnięcie co najmniej minimalnego wynagrodzenia - podkreślił Trybunał.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marta 2013-01-08 16:54:28

    takie ch.... powinni za darmo zap... i naj lepiej w kamieniołomach a nie jeszcze im płacic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • chmurka1970 2012-03-01 15:33:52

    Uważamiż więźniowie powinni samipłacić za swój powód w zakładach karnych.Wstapilina droge przestepczą nie ogladając sie na nikogo, teraz tez zwykły obywatelpłaci za ich utrzymanie.Dlaczego tego nie odpracują osby łamiące prawo odbywając karę.Uważamże to nie sprawiedliwe iż społeczeństwo dwukrotnie dokłada do resocjalizacji tych osób, gdzie społeczenstwo nie łamiące praw musi niejednokrotnie przezyć za o wiele mniej niż 3 tys złotych miesięcznie i to cała rodzina....To smutne

  • nienienie 2012-02-25 09:03:10

    Skoro zachciało im sie łamać prawo to niech żrą suchy chleb i wodę. Jak chcą jeść co innego, powinni na swoje utrzymanie pracować przy najcięższych najbardziej niebezpiecznych pracach, do tego niektórzy skuci łańcuchami. Utrzymanie jednego więźnia to ponad 3000zł/mieś. Jeszcze bucom płacić za coś????????????????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika