Wypłaty skazańców pójdą w górę
Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Szefowie firm, którzy przyjęli do pracy skazańców, będą zmuszeni do znacznego podniesienia ich zarobków. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (P 20/09) ograniczenie skazanemu wysokości wynagrodzenia za pracę poniżej minimalnego wynagrodzenia narusza konstytucyjną zasadę równości.
Ograniczenie takie wynika z art. 123 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny wykonawczy. Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem przepisu było zmniejszenie kosztów pracy skazanych, jakie ponoszą przedsiębiorstwa. Prawodawca chciał w ten sposób zwiększyć możliwości zatrudnienia skazanych, dla których nie ma pracy. Za ograniczeniem przemawiał również fakt, że więźniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z utrzymaniem w zakładzie karnym.
Sąd Rejonowy w Gliwicach dopatrzył się w przepisie naruszenia konstytucyjnej zasady równości. Składając wniosek o rozpatrzenie tej kwestii przez Trybunał Konstytucyjny pisał ponadto, że przepis pozbawia skazanych świadczących odpłatnie pracę elementarnego mechanizmu ochrony ich pracy przed wyzyskiem.
Trybunał przychylił się do wniosku gliwickiego sądu i uznał art. 123 § 2 wspomnianego kodeksu za sprzeczny z ustawa zasadniczą.
- Zdaniem Trybunału wprowadzone rozwiązanie stwarza możliwość nieuzasadnionego zaniżania wynagrodzenia za pracę wypłaconego osobom skazanym i czerpania tym samym przez pracodawców nieuzasadnionych korzyści z takiego zatrudnienia - czytamy w wyroku.
Trybunał stwierdził także, że ustanowione różnicowanie poziomu minimalnego wynagrodzenia w oparciu o kryterium statusu osoby pozbawionej wolności ma charakter arbitralny i narusza konstytucyjne zasady kształtowania minimalnego wynagrodzenia.
Podważony przepis straci moc dopiero po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
- Podmioty zatrudniające więźniów zmuszone będą do istotnego podniesienia wysokości wynagrodzenia osób skazanych. Wymaga to odpowiedniego okresu dostosowawczego - uzasadnił decyzję TK.
Po wejściu wyroku w życie wynagrodzenie przysługujące skazanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy powinno być ustalane w sposób zapewniający osiągnięcie co najmniej minimalnego wynagrodzenia - podkreślił Trybunał.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?