X Spotkanie Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się wczoraj X Spotkanie Polsko-Bawarskiej Komisji Ekspertów. Stronie polskiej przewodniczył sekretarz stanu w KPRM prof. Władysław Bartoszewski, strona bawarska reprezentowana była przez minister ds. federalnych i europejskich rządu Bawarii Emilię Müller. Po całym dniu obrad nastąpiło uroczyste podpisanie protokołu.
Podczas posiedzenia komisji eksperci omówili w grupach roboczych zagadnienia dotyczące polsko-bawarskiej współpracy w dziedzinie gospodarki, finansów oraz rozwoju regionalnego w Unii Europejskiej. Na spotkaniu rozmawiano również o nauczaniu języka polskiego na terenie Bawarii, kulturze i szkolnictwie wyższym. Minister Bartoszewski zapewnił, że nie ma żadnych ograniczeń ze strony bawarskiej, aby w szerszym zakresie zdawano język polski na maturze. - Nie chcemy czuć się gorzej niż inne grupy mniejszościowe w Bawarii, bo nie ma ku temu powodów - podkreślił profesor.
Minister Müller podkreślała, że stosunki polsko-niemieckie są bardzo dobre i dziękowała za zacieśnianie relacji z Bawarią. Zaznaczyła, że Polska zajmuje czternaste miejsce wśród partnerów handlowych Bawarii, wyprzedzając m.in. Japonię. Poinformowała też, że w poniedziałek rozmawiała z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem m.in. o polityce energetycznej.
W trakcie konsultacji poruszono również kwestie związane z wymianą młodzieżową, rolnictwem, pracą i polityką społeczną, a także współpracą policji w ramach Schengen i ochronie środowiska.
Polsko-Bawarska Komisja Ekspertów (PBKE) została powołana w efekcie ustaleń poczynionych przez prof. Władysława Bartoszewskiego, ówczesnego ministra spraw zagranicznych, podczas wizyty w Bawarii w październiku 1995 r. Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się w maju 1996 r. w Monachium. Od tego momentu spotkania PBKE odbywają się raz na półtora roku, na przemian w Polsce i w Bawarii. Od czerwca 2008 r. zadanie koordynowania PBKE przejęło Biuro Pełnomocnika ds. Dialogu Międzynarodowego w KPRM.
Komisja składa się z ekspertów, delegowanych przez polskie i bawarskie ministerstwa, urzędy marszałkowskie województw łódzkiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, jak również przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?