Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Posłowie PiS chcą zakazać noszenia ostrzy dłuższych niż 8 cm. Według nich poważne zranienie krótszymi jest niemożliwe.

- Polskie przepisy dotyczące posiadania broni białej należą do najbardziej liberalnych w Europie. Nie można zgadzać się nadal na taki stan swobody – twierdzą autorzy nowelizacji ustawy o broni i amunicji.

Pierwsze czytanie dokumentu odbędzie się podczas dzisiejszych obrad w Sejmie. Zawarte w nim propozycje sprowadzają się do rozszerzenia katalogu tzw. broni białej.

Teraz w tej kategorii znajdują się np. kastety, nunczaka czy drewniane pałki imitujące kije bejsbolowe. Na noszenie takich niebezpiecznych narzędzi trzeba mieć pozwolenie.

Obecnie do broni białej zalicza się:

1. Ostrza ukryte w przedmiotach niemających wyglądu broni,
2. Kastety i nunczaka,
3. Pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierające wkładki z takiego materiału, 
4. Pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujące kije bejsbolowe.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego (sygn. akt I KZP 10/01) oryginalny kij bejsbolowy nie zalicza się do
tej kategorii, więc można go nosić.

Posłowie proponują rozszerzenie kategorii dodając do niej wszelkie inne przedmioty mające charakter broni ofensywnej, z wyjątkiem noży o jednej krawędzi roboczej i długości ostrza poniżej 8 centymetrów. Zakazane będą zatem duże noże z obustronnym ostrzem, maczety czy bagnety.

Dlaczego akurat 8 centymetrów? Według posłów PiS wyrządzenie poważnej krzywdy człowiekowi krótszym ostrzem jest w zasadzie niemożliwe. 

Autorzy zmian nie chcą zakazywać samego kupowania, trzymania w domu i sprzedawania długich noży. Niepotrzebne będzie też pozwolenie na ich posiadanie. – Karane ma być wyłącznie noszenie ich w miejscach publicznych – czytamy w uzasadnieniu. Miałaby za to grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pobawienia wolności do 2 lat.

Jednocześnie posłowie zaproponowali, by w niektórych sytuacjach chodzenie po ulicy np. z 30 centymetrowym ostrzem było możliwe. Bez kary obejdzie się wtedy, gdy posiadanie takiego niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym będzie uzasadnione realizacją celu zgodnego z prawem. Chodzi m.in. o imprezy historyczno – rekonstrukcyjne, zawody sportowe czy np. lekcje historii.

Jako argument przemawiający za zmianami autorzy noweli przywołują statystyki. Zgodnie z nimi tylko w samym 2009 roku w przestępstwach z użyciem niebezpiecznych narzędzi, wśród których zdecydowanie największą część stanowiły noże, zginęły 404 osoby.

Dla porównania ofiarami śmiertelnymi broni palnej zostało 36 osób. W tym samym roku w trakcie popełniania przestępstw broń palną użyto 621 razy, natomiast niebezpiecznymi narzędziami przestępcy posłużyli się aż 3620 razy.  

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (22)

Amon_RA_Solargod

26.5.2013 17:42:13

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Wystarczy dobry nóż i pewnosc siebie. Obejrzyjcie link by rozwiac wątpliwości. http://www.youtube.com/watch?v=01NHcTM5IA4

Amon_RA_Solargod

26.5.2013 17:35:33

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Co za imbecyle zj..ane! Nożem do tapet którego ostrze wysuwa sie na 1 cm można gardło poderżnąc!

kostas

6.1.2012 0:24:41

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Jestem miłośnikiem noży wszelakiej długości. Zawsze mam przy sobie ze 2 szt. i w dupie mam wszystkich PiSiorów i POpaprańców!!! Nóż szturmowy wz. 75 uratował mi życie dzięki długości i kształtowi ostrza. Na koniec: firma Cold Steel wyprodukowała nóż http://www.goods.pl/product/description/3058/Noz_Cold_Steel_Mini_Tuff_Lite(20MTS).html Dodam tylko, że ostrze ma dł. 5 cm TAKIM NOŻEM MOŻNA PODERŻNĄĆ SETKI GARDEŁ i nie stępi się...

W

27.5.2011 11:44:50

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Świetne - po wprowadzeniu takich przepisów w Anglii liczba przestępstw z użyciem noża wzrosła o 100%. Nóż stał się wyznacznikiem statusu w przestępczym światku. Policja zamiast walczyć z przestępcami, jest zajęta tropieniem zwykłych obywateli. To prawo godzi w zwykłych ludzi - nóż to narzędzie, noszę i używam od ponad 30 lat. Cztery razy uratował czyjeś życie(zdrowie). I znowu Polak ma być mądry po szkodzie? Jakie jeszcze pozorne działania wymyślą nasi (pożal się Boże) parlamentarzyści, żeby sobie podreperować PR!!!

Jack Mac Lase

30.4.2011 13:44:26

Nie ma innego wyjscia jak glosowac na Korwina, on nie ma tak idiotycznych pomyslow

" Pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierające wkładki z takiego materiału," To znaczy jak bede niosl mlotek do garazu, zeby pomajstrowac przy samochodzie, to policja moze wsadzic mnie do pudla. Ze nie wspomne o pletwonurkach dla ktorych posiadanie noza przypietego do lydki podczas nurkowania to czesto sprawa zycia i smierci. A pletwonurkowie z reguly ubieraja sie w miejscach publicznych i paraduja z ekwipunkiem tez w miejscach publicznych. Poza tym w restauracjach trzeba bedzie podawac noze tylko z ostrzem o dlugosci co najwyzej 8 cm, a zdarzalo mi sie jesc w restauracjach gdzie ostrza byly dluzsze i ladnie wygladaly.

lubliniec

29.4.2011 8:6:22

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Chyba zagłosuję na tego Jegomościa Korwina-MIkke bo krew mi uderza do uszu jak se pomyślę co jeszcze ci z PO czy PiS wymyślą (byle tylko odwrócić uwagę od problemów finansowych Polski)

krzysiek

28.4.2011 19:46:52

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

A ja w czasach młodości nosiłem nóż zwany finką i to przy pasku i jak to fajnie wyglądało ,to protest będzie że te durnie zakazali harcerzom nosić FINKI ,a to jest ekwipunek harcerza jak żołnierz pistolet ,ja to myślę ze jak pies nie ma co robić to jaja liże i oni to samo

qwerty

28.4.2011 18:37:22

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Idioci. To nie broń zabija tylko człowiek. Idąc dalej ich tokiem myślenia trzeba będzie amputować facetom kończyny bo gołą ręką też można przecież zabić.

Kuba

28.4.2011 16:28:4

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Zabić można wszystkim jak się postarać. Ciekawe ile było zabójstw bronią improwizowaną, albo gołymi rękoma? Może np. ćwiczącym sztuki walki będziemy łamać ręce żeby źle funkcjonowały to na pewno nikogo nie zabiją bo inaczej mogli by. Takie prawo to bzdura. Będę musiał zmierzyć swój scyzoryk, bo jak go wezmę na biwak to mnie jeszcze mogą zamknąć.

Marek Grodzki

28.4.2011 11:34:51

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Mnie, w tym Państwie, scyzoryk jeszcze długo będzie sam się otwierał w kieszeni

Maciej

28.4.2011 8:45:27

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

No tak, czyli teraz uczciwy czlowiek bedzie sie bal ze soba noz z domu wziac, co by do lasu albo na camping pojechac, a bandzior albo bedzie mial to w powazaniu, albo sie przestawi na srubokret, jak to robia czesto w Wielkiej Brytanii. Juz widze scenke, gdy bandyta stadionowy (zwany "kibolem" idac na ustawke wstepuje do sklepu po kuchenniaka i z paragonem radosnie maszeruje w majestacie prawa na spotkanie z "kolegami". Paradoks za paradoksem, a poslowie jak zwykle zamiast zajac sie uchwalaniem madrego prawa, zajmuja sie tematami podwyzszajacymi ich notowania...

pirek

27.4.2011 21:47:22

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

PiS chce być na topie, więc musi się wykazać. Już nudno robiło sie w polityce...

rougewarrior

27.4.2011 21:19:18

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

co za głupota, serce znajduje sie TYLKO 3 cm pod "mostkiem" i 5cio centymetrowy nóż w serce zabija NATYCHMIAST. więc jak już to powinni zakazać wszystkie noże powyżej 5 cm. np tak jak w UK. a gardło można poderżnąć i 3rzy centymetrowym nożem. a kciuk w oko i dalej do mózgu też zabija. i dobry kop w jaja a potem z buta w czachę, też zabija. młotki i śrubokręty też można użyć. więc co dalej....???? niedługo w Polsce będzie jak w ................

Yox

27.4.2011 20:7:35

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Radosław napisał:"czyli noża ratowniczego tez nie będzie można będzie nosić? mój ma 8,5 cm , więc będę kryminalistą...bandytą, mordercą. Więc będę pasy bezpieczeństwa w razie potrzeby przegryzać zębami .................................... a pis lof ekstasy... :P Dodam może, że samochód nie jest chyba miejscem publicznym, więc chyba nie łamie się prawa. Prawda, czy nie?

Ainsel

27.4.2011 18:58:27

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Ciekawe jacy eksperci podpowiedzieli im, że akurat 8 cm ostrze jest bezpieczne a 8,1 już nie. Skończy się tak jak z fotoradarami zamiast łapać przestępców policja będzie ganiać wędkarzy po krzakach i czaić pod super i hipermarketami a nóż ktoś kupi zestaw sztućców. Pięknie to będzie w gazecie wyglądać już widzę te nagłówki "Sukces policji w miejscowości xxx, groźny psychopata zatrzymany miał przy sobie 12 ogromnych (10cm) noży", a do tego po 12 widelców i łyżek.

Radosław

27.4.2011 16:28:49

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

czyli noża ratowniczego tez nie będzie można będzie nosić? mój ma 8,5 cm , więc będę kryminalistą...bandytą, mordercą. Więc będę pasy bezpieczeństwa w razie potrzeby przegryzać zębami .................................... a pis lof ekstasy... :P

kolo

27.4.2011 15:12:37

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Do ważniaka: aha czyli z rachunkiem ze sklepu można będzie biegać z nożem bezkarnie hurra !! Dzięki za taka łaskawość. Ale łaskawcy z tych faszystów. Ciekawe czy inaczej umiera się od ciosu 7 cm nożem niż od 8 cm noza.

Arturo

27.4.2011 15:0:59

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

PIS sie Boi i ma racje, chociaż ja bym zezwolił na 7cm, bo 8cm może Jarosława ugodzić...

fsad

27.4.2011 14:18:33

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Faszyzacja postępująca.

wazniak

27.4.2011 14:10:35

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

No i bardzo dobry przepis. W końcu PiS wymyślił coś mądrego. A do przedmówcy: przecież w tekście jest jak byk napisane, że nie będzie kar za posiadanie noża w miejscu publicznym, jeśli będzie to realizacją celu zgodnego z prawem. A więc masz rachunek za nóż ze sklepu, niesiesz go do domu - czyli normalne, że cię nie zamkną!

kolo

27.4.2011 12:23:57

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Aha i jeszcze niech powiedza jak mam kupić nóż kuchenny. Wchodze do sklepu, kupuję bo kupno i sprzedaż dozwolone, wychodzę ze sklepu na ulice i policjant mnie zatrzymuje na chodniku bo chodnik to miejsce publiczne i zostaję przestepcą.

tańczący_z_fundam

27.4.2011 12:21:40

Re: Długie noże nielegalne. Mają zniknąć z ulic

Co za bezmyślne tłuki. Pistolety są zakazane a w artykule jest napisane że sa zabujstwa z broni palnej. I nie daje to do myślenia ? No to powiem co bedzie dalej. Zakażą nozy to wzrośnie ilośc zabójstw z użyciem młotka. I urzednicy znowu będą mieli co robić - zakażą noszenia młotków. Potem wzrośnie ilośc zabójstw z użyciem kamienia. Itd.

Pokaż wszystkie komentarze (22)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.12.2017

  Ulice zdekomunizowane

  Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian (...)

 • 9.5.2018

  Czy ubrania dla dzieci są bezpieczne?

  Inspekcja Handlowa sprawdziła 330 partii ubrań dla dzieci. Kontrolerzy zakwestionowali ponad 38% odzieży. Powodem były głównie za długie sznurki, które mogły zagrażać życiu lub (...)

 • 24.10.2019

  Nie będzie wolno sprzedawać plastikowych jednorazówek...

  Sprzedaż jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku zostanie zakazana do 2021 r. 90% zebranych i przetworzonych plastikowych butelek musi być jeszcze (...)

 • 11.4.2017

  Pogrom po zmianach na rynku hazardowym od 1 kwietnia

  1 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe rozwiązania wprowadziły znaczące zmiany prawne dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest (...)

 • 28.2.2018

  Zwalczanie nielegalnego wydobywania i obrotu bursztynem

  KAS i MŚ podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz (...)