Za uderzenie dziecka pójdziesz na terapię
Pełniący obowiązki prezydenta Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument zacznie obowiązywać w sierpniu tego roku.
Zgodnie z parafowaną nowelą „osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych”. Pierwotna wersja ustawy zakładała ponadto „zakaz zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka” – zdanie to zostało wykreślone z ustawy po przejściu dokumentu przez Senat.
Nowelizacja wzmocni ponadto ochronę ofiar przemocy, m.in. poprzez skuteczną izolację sprawców. Możliwe będzie np. stosowanie wobec oprawcy zakazu zbliżania się do ofiary czy nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania.
Wszyscy sprawcy przemocy będą kierowani na obowiązkową terapię korekcyjno-edukacyjną. W przypadku problemu alkoholowego sprawca będzie kierowany ponadto np. na kurację odwykową.
Podpisana ustawa pozwoli również, aby „w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe miał prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej”.
Decyzji o odebraniu dziecka pracownik nie będzie podejmował jednak jednoosobowo. Musi to skonsultować z funkcjonariuszem policji, a także z lekarzem lub ratownikiem medycznym czy pielęgniarką. Rodzice będą mieli natomiast prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Jeżeli dziecko zostanie zabrane z domu, to o jego dalszych losach zdecyduje sąd rodzinny. Decyzja będzie podejmowana w trybie 24-godzinnym; w takim samym trybie ma być również rozpatrywane odwołanie rodziców.
Ustawa nałoży ponadto na gminy obowiązek tworzenia tzw. zespołów interdyscyplinarnych. W grupie takiej znajdzie się m.in. policjant, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia oraz gminny pracownik od rozwiązywania problemów alkoholowych.
Do zadań zespołu zaliczono np. monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy.
Nowelizacja wejdzie w życie 1 sierpnia 2010 roku.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?