Zakaz przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji i budowa zapory elektronicznej na Bugu
Oświadczenie ministra Mariusza Kamińskiego
16 września br. na przejściu granicznym Terespol-Brześć, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wygłosił oświadczenie dotyczące zakazu przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji oraz budowy zapory elektronicznej na rzece Bug.
W wydarzeniu uczestniczyli również Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.
- "W związku z opublikowaniem 8 września tego roku wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji, chcę poinformować, że zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra, czyli od 17 września i wchodzi w życie dziś o północy. Oznacza to, że żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego" – powiedział minister Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA zaznaczył, że jest to kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa, w związku z brutalną wojną na Ukrainie.
- "Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem, teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód nie wjedzie do Polski. Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i samochodów prywatnych - niezależnie od tego czy samochodem kieruje obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka. Samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski" – dodał.
Budowa zapory elektronicznej na rzece Bug na granicy polsko-białoruskiej
Minister Mariusz Kamiński poinformował także, że Straż Graniczna ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Ogłoszenie zostało opublikowane w piątek 15 września br.
- "Zapora elektroniczna na rzece Bug umożliwi nam w 100 proc. monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią. Nasi funkcjonariusze będą mieli znakomity instrument do realizacji swoich działań. Chcę bardzo mocno podkreślić, że nie planujemy na rzece Bug zapory inżynieryjnej, czyli zapory fizycznej, tak aby nie odcinać naszych obywateli od rzeki" – podkreślił minister.
Minister wskazał także, jak ważną rolę w ochronie naszej granicy pełni zapora.
- "Zapora elektroniczna oraz znakomita postawa naszych funkcjonariuszy są gwarancją przestrzegania integralności i bezpieczeństwa na naszej granicy, w tym granicy wodnej. Jestem przekonany, bo znam sytuację na granicach innych państw, że nasze zabezpieczenia na granicy wschodniej są najlepszymi w Europie. Granica zewnętrzna Unii Europejskiej, która jest jednocześnie granicą Polski z Białorusią i z Rosją, jest najlepiej zabezpieczoną granicą w Europie, a najważniejszym gwarantem tego są nasi funkcjonariusze i żołnierze" – dodał.
Minister poinformował, że w październiku zakończą się prace nad budową zapory elektronicznej wokół obwodu królewieckiego oraz podziękował funkcjonariuszom za ich służbę.
Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga powiedział, że bariera elektroniczna na rzece granicznej Bug będzie innowacyjnym rozwiązaniem. Podkreślił przy tym, że inwestycje w strukturę graniczną zwiększają bezpieczeństwo granic naszej ojczyzny.
- "Będzie to zapora elektroniczna, która będzie nas wspierać i która pozwoli nam 24 godziny na dobę strzec nienaruszalności naszej granicy i reagować w tym momentach, kiedy będzie to potrzebne, a jednocześnie pozwoli mieszkańcom pogranicza normalnie funkcjonować i korzystać z dobrodziejstw rzeki Bug" – zaznaczył.
Z kolei Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej podkreślił, że KAS egzekwuje sankcje, jakie zostały nałożone przez Unię Europejską oraz Polskę na podmioty, a także towary z Rosji i Białorusi. Dodał również, że dotychczas polskie służby graniczne, w tym KAS, nie miały do czynienia z tak dużym zakresem sankcji, jakie zostały wprowadzone w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Zaznaczył, że to właśnie na Polsce spoczywa wykonanie zadania nałożonego przez społeczność międzynarodową, a sankcje są egzekwowane przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej.
Zakaz przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji
Od niedzieli, 17 września br. będzie obowiązywał zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji.
Od 17 września 2023 r. zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi, jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji.
O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy fakt zarejestrowania go w tym państwie.
Powyższy zakaz wynika z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.
Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza UE, z którego przyjechały, niezależnie czy będzie to Rosja czy też inny kraj. Działania takie będą prowadzone nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014 r., z późn. zm.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?