Zamiast siedzieć w celi, posprzątają ulice

Resort sprawiedliwości podpisał porozumienie o pracy skazanych na rzecz społeczeństwa.

Na mocy porozumienia skazani ruszą na ulice stolicy i sąsiadujących z nią miast. – Na terenie Warszawy jest wiele do zrobienia. Szereg prac porządkowych, drobne naprawy i remonty można powierzyć skazanym, z korzyścią dla społeczeństwa, środowiska i samych skazanych – wyjaśnia Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości.

Według resortu nieodpłatna praca skazanych to dobra metoda resocjalizacji, wzbudza poczucie wartości, odpowiedzialności, kształtuje pozytywne postawy i przyczynia się do zmiany.

- Już dziś więźniowie w hospicjach, domach pomocy społecznej, opiekując się chorymi i niepełnosprawnymi udowadniają, że warto dać im szansę. Pracują, uczą się i pomagają. Stają się lepsi – powiedział podczas podpisywania dokumentu Stanisław Chmielewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Rzeczniczka resortu wyjaśnia, że celem współpracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, urzędów dzielnic m.st. Warszawy oraz urzędów miasta Łomianek i Ząbek będzie przede wszystkim kierowanie skazanych odbywających kary pozbawienia wolności w warszawskich jednostkach  penitencjarnych do wykonywania prac doraźnych na rzecz społeczności lokalnych.

Będą one związane z zapobieganiem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych oraz miejscowych zagrożeń dla życia, zdrowia osób i ich mienia, a także wykonywanie krótkotrwałych prac organizacyjno – porządkowych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

wb

27.9.2011 10:31:21

Re: Zamiast siedzieć w celi, posprzątają ulice

to żadna nowość ale wprowadzone w minionych latach obostrzenia dotyczące możliwości nieodpłatnego zatrudnienia skazanych stanowią dla takich akcji znaczną przeszkodę,podobnie jak braki etatowe w Służbie Więziennej.W większości takie zatrudnienie osadzonych wymaga zapewnienia bezpośredniego nadzoru nad nimi a to z kolei zapewnienia niezbędnej,do tego ilości funkcjonariuszy.Do lat 90-tych ubw. kiedy.to zatrudnienie skazanych było powszechne zakłady karne dysponowały etatami na ten cel.Wraz z zanikiem takiego zatrudnienia etaty te likwidowano.Zajmujący się ochroną jednostek funckjonariusze i tak systematycznie wypracowują zanaczną ilość nadgodzin.Z oddaniem ich kierownictwa jednostem mają znaczne problemy,a takie zatrudnienie problem ten będzie nasilać.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.12.2017

  Ulice zdekomunizowane

  Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian (...)

 • 24.1.2019

  Zmiany w płatnościach bezpośrednich oraz obszarowych

  Celem zmian jest przedłużenie na 2019 r. rozwiązań zastosowanych w 2018 r., polegających na umożliwieniu rolnikom złożenia – zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności (...)

 • 30.12.2017

  Objęcie emerytur przyznanych z urzędu gwarancją najniższego świadczenia

  Podstawowym celem nowelizacji jest objęcie emerytur przyznanych z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy, przysługujących osobom, które nie posiadają odpowiedniego stażu pracy, (...)

 • 21.12.2017

  Policjanci z kamerkami...

  Uruchamiono pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach.  Kamery będą testowane w garnizonach: stołecznym, podlaskim i dolnośląskim.

 • 13.2.2019

  Ułatwienia w płatnościach bezpośrednich

  W nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przedłużono na 2019 r. rozwiązanie zastosowane w 2018 r., polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym (...)