Ostrzejsze przepisy przeciwko pijanym kierowcom...

Minister Sprawiedliwości reaguje na wypadek spowodowany przez nietrzeźwego.

Zaostrzenie przepisów wymierzonych w pijanych kierowców

- "Doszło do kolejnej wielkiej tragedii, śmierci pięciu niewinnych osób. Wszystko dlatego, że pijany i będący pod wpływem narkotyków pirat drogowy, nie zważając na ludzkie życie, postanowił zorganizować sobie rajd" – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Boksyckiej 1 czerwca br. W niedzielę 28 maja br. w wypadku drogowym zginęła tu cała rodzina, a jedna osoba walczy o życie w szpitalu.

Porady prawne

Minister złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim osób, które zginęły. – "Przyjechałem  tutaj, żeby dać wyraz współczucia dla tych, którzy zostali pokrzywdzeni, ale też i oburzenia wobec faktu, że do tego zdarzenia doszło. Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca odbiera życie niewinnym osobom" – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości odniósł się również do niezastosowania przez sąd tymczasowego aresztowania wobec Piotra M. podejrzanego o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i środków odurzających. – "Według opinii biegłego sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych. Ale biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy to mogła być tak naprawdę gra, obliczona na niezastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania" – mówił szef resortu sprawiedliwości.

W związku z powtarzającymi się sytuacjami unikania tymczasowego aresztowania przez sprawców przestępstw Minister Sprawiedliwości zapowiedział zmiany w przepisach, które wyeliminują możliwość unikania aresztu poprzez powoływanie się na stan zdrowia.

- "Poleciłem wiceministrowi Marcinowi Warchołowi przygotowanie zmian w prawie, które w przyszłości wykluczą tego rodzaju symulacje" – zapowiedział Minister Sprawiedliwości. Zapewnił, że przepisy będą stosowane szczególnie w sytuacji, kiedy doszło do poważnego przestępstwa i zaszły wszystkie okoliczności, które przemawiają za zastosowaniem środków zapobiegawczych.

Minister Zbigniew Ziobro wydał też polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć karę za takiego rodzaju straszny czyn, jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej. Dzisiaj grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektowanym przepisem będzie to od 5 do 20 lat więzienia. To dodatkowe zaostrzenie kar. Wkrótce wejdą bowiem w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy, które przewidują m.in. konfiskatę aut pijanych kierowców.

Jako Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wyda też instrukcję, aby każdorazowo w podobnych przypadkach prokuratura badała przesłanki do zastosowania najsurowszej kwalifikacji prawnej w postaci zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie zaostrza kary dla pijanych kierowców

Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych.

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości gruntowna reforma Kodeksu karnego została uchwalona przez Sejm 7 lipca 2022 r. Nowe regulacje wejdą w życie 1 października 2023 r. Ważne miejsce wśród nich zajmują przepisy zaostrzające kary dla pijanych kierowców. To reakcja na wielkie zagrożenie, jakie stanowią na drogach.

Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku zatrzymano aż 20 631 pijanych kierowców. To wzrost o 15% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Statystycznie aż 228 nietrzeźwych osób wyjeżdżało więc każdego dnia na drogi. Co jest tego przyczyną?  - Nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność - podkreślał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Wyższe kary

Dziś za prowadzenie pojazdu po raz kolejny pod wpływem alkoholu można otrzymać nawet tak niską karę jak grzywna lub ograniczenie wolności. Po zmianach w Kodeksie karnym będzie to wykluczone. Recydywiści za samo prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, będą mogli spodziewać się kary do 3 lat więzienia.

Za wypadek ze skutkiem śmiertelnym, który został spowodowany przez pijanego kierowcę lub odurzonego narkotykami, sądy będą mogły orzec karę od 5 do 16 lat. Jeśli następstwem takiego wypadku będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowcy będzie grozić kara od 3 do 16 lat więzienia. Dziś grozi za to od 2 do 12 lat.

Nie będzie też tolerancji dla osób, które poprzez ucieczkę chcą uniknąć odpowiedzialności. Takie same kary orzekane będą w przypadku kierowców, którzy z miejsca wypadków zbiegli, by nie poddać się badaniu zawartości alkoholu we krwi.

Wzrośnie również maksymalny wymiar kary, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci. Nietrzeźwemu sprawcy takiego wypadku będzie grozić do 16 lat pozbawienia wolności, podczas gdy obecnie górny pułap wynosi 12 lat.

Nowe przepisy położą też kres próbom uniknięcia odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Kierowcy coraz częściej tłumaczą się bowiem, że pili alkohol po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. Nie będą już bezkarni. Nowe przepisy zakładają bowiem identyczne sankcje dla prowadzącego pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

Konfiskata aut

Na mocy przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian ustawowych wprowadzono nową instytucję – konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Już od 24 marca 2024 roku każdy nietrzeźwy kierowca, w którego krwi wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. W przypadku recydywistów dolna granica stężenia alkoholu we krwi wyniesie 0,5 promila.

Nie będzie miało znaczenia to, czy w wyniku jazdy po pijanemu kierowca spowodował wypadek drogowy. Procedura będzie prosta – policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia. Sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Sąd będzie mógł podjąć decyzję o odstąpieniu od orzeczenia przepadku tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których kierowca zostanie zatrzymany, będąc pod wpływem alkoholu, jednak nie spowoduje wypadku drogowego.

Co w sytuacji, gdy dany samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany? Wówczas sąd orzeknie przepadek równowartości wartości pojazdu sprzed wypadku. Taką możliwość  sąd będzie miał np. w przypadkach korzystania z pojazdu na podstawie umowy leasingu, użyczenia lub w ramach współwłasności.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika