e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek VAT i akcyza

Pozostałe

Pozostałe

Zapewnienie środków finansowych na „Rezerwę Solidarności Społecznej"

3.12.2008

Spowolnienie gospodarcze w Europie wywołane światowym kryzysem może dotyczyć również polskiej gospodarki. W związku z tym Rada Ministrów podjęła szereg kroków zmierzających do ograniczenia do minimum negatywnych skutków tych zjawisk oraz przeciwdziałania następstwom kryzysu.

Jedną z takich inicjatyw jest utworzenie „Rezerwy Solidarności Społecznej". Aby zapewnić środki na tworzoną Rezerwę, koniecznym jest podwyższenie stawek podatku akcyzowego na niektóre wyroby akcyzowe, przy czym w celu zminimalizowania skutków społecznych, zwłaszcza dla najsłabszych ekonomicznie grup społecznych zmiany obejmą jedynie napoje alkoholowe i samochody osobowe z segmentu najdroższego, tj. o pojemności silnika powyżej 2000 cm3. W związku z powyższym został opracowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Projekt przewiduje również zmianę stawek akcyzy na niektóre wyroby tytoniowe w celu implementacji wymogów unijnych oraz realizacji wcześniej zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2009 r. dochodów z tego tytułu. 

Propozycje zmiany rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego

Źródło: www.mf.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ