Zastrzeganie utraconych dokumentów łatwiejsze
Związek Banków Polskich przy wsparciu Policji rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług.
Oznacza to, że wejście do oddziału banku staje się najpewniejszym sposobem przed uchronieniem się od konsekwencji związanych z utraceniem dokumentów.
Według danych Policji w poprzednich latach dokonywano rocznie kilkudziesięciu tysięcy przestępstw związanych z dokumentami tożsamości:
Rok | Posługiwanie się dokumentem innej osoby | Podrabianie dokumentów tożsamości |
2007 | 22.087 | 33.801 |
2006 | 27.322 | 36.230 |
2005 | 30.391 | 39.870 |
2004 | 33.350 | 43.456 |
2003 | 33.775 | 36.381 |
Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem! Wykorzystywane są m.in. do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.
Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono. Dlatego zastrzeżenie dokumentu, który utraciliśmy staje się niezwykle ważne. Pozwala to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych. W przypadku, kiedy utrata dokumentów nastąpiła w wyniku kradzieży, powinniśmy także powiadomić policję.
-Liczba przestępstw z wykorzystaniem cudzego bądź fałszywego dokutemu tożsamości spada w ostatnich latach, jednak nie powinno to być powodem do bagatelizowania problemu. Powinniśmy głośno mówić o konieczności zgłaszania faktu kradzieży dokumentów. Najlepiej, aby zgłaszać to zarówno w banku, jak i na policji. To z pewnością pozwoli na wyeliminowanie wielu prób wyłudzeń i oszustw, uchroni też nas przez wymiernymi stratami - mówi Mariusz Sokołowski, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.
Kiedy tylko zorientujemy się, że straciliśmy dokumenty powinniśmy jak najszybciej zastrzec je w banku. Jeśli nie korzystamy z usług banków, możemy udać się do takiego banku, który zdecydował się na zastrzeganie dokumentów wszystkich obywateli. Listę tych instytucji można znaleźć na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl - podkreśla Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich
Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa.
Poprzez system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w Systemie. System DZ to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim Bankom uczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty mogą sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.
O systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE działa od 1997 roku. Pozwala zidentyfikować ponad 1.800.000 zastrzeżonych dokumentów, wśród których znajdują się m.
in. dowody osobiste, dowody tymczasowe i paszporty polskie i zagraniczne.
Po 11 latach doświadczeń w sektorze finansowym, telekomunikacyjnym, pocztowym i innych obszarach gospodarki należy wskazać na bardzo wysoki poziom skuteczności Systemu. Tylko w roku 2007 dokonano ponad 110 tys. zastrzeżeń nowych dokumentów tożsamości. Liczba ta pokazuje rozmiary możliwych przypadków posłużenia się tymi dokumentami przez osoby nieuprawnione.
Ogółem w okresie funkcjonowania Systemu DZ, który został uruchomiony w trosce o bezpieczeństwo klientów banków - udało się uniknąć zjawiska "zniknięcia" z obrotu kilkuset milionów zł. z tyt. m.in. transakcji oszukańczych, pralniczych, ubezpieczeniowych oraz podejmowanych prób nieuprawnionego przewłaszczenia środków pieniężnych.
Systemu DZ to system ogólnokrajowy o bardzo dużym zasięgu działania. Zastrzeżenia są przyjmowane w sieci kilkudziesięciu tysięcy placówek i punktów obsługi klienta. Dane są wykorzystywane przez te placówki do weryfikacji na bieżąco tj. przy każdej operacji zw. z obsługą osób fizycznych. Stale poszerzana jest lista punktów przyjmowania zastrzeżeń.
Pierwotnie System DZ był przeznaczony dla Banków. Szybko jednak okazało się, że to rozwiązanie sprawdza się także w innych sektorach.
System jest przeznaczony dla wszystkich podmiotów, które w ramach prowadzonej działalności identyfikują osoby na podstawie przedkładanych dokumentów umożliwiających stwierdzenie tożsamości.
Codziennie kilkadziesiąt przypadków różnych prób dokonania wyłudzenia jest blokowanych. To pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Proceder ten oprócz Konsumentów i Banków coraz częściej dotyka także Przedsiębiorców: wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, firmy leasingowe, pośredników kredytowych itd.
Źródło: www.policja.pl, KGP, 16 lipca 2008
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?