Zawody za bardzo regulowane

Komisja Europejska przygotowuje się do przeglądu przepisów obowiązujących w krajach członkowskich. Chodzi o to, aby różnice między systemami prawnymi nie utrudniały wykwalifikowanym specjalistom pracy w innych krajach UE. - Nie chodzi o deregulację, lecz o poprawę dostępności usług świadczonych przez osoby wykonujące takie zawody - mówi komisarz Michel Barnier.

Komisja Europejska przyjęła komunikat, w którym ogłasza rozpoczęcie oceny krajowych przepisów regulujących dostęp do zawodów. Zawody regulowane to takie zawody, do których dostęp uzależniony jest od posiadania określonych kwalifikacji, lub takie, do których wykonywania potrzebny jest określony chroniony prawem tytuł (np. zawody farmaceuty lub architekta).

Porady prawne

Takie ograniczenia mogą być uzasadnione ważnymi względami, np. ochroną konsumenta. Jednakże zbyt restrykcyjne warunki dostępu do niektórych zawodów mogą zniechęcać młodych ludzi do wchodzenia na rynek pracy lub nawet im to uniemożliwiać. Różnice między systemami prawnymi mogą utrudniać wykwalifikowanym specjalistom ubieganie się o pracę w innych państwach członkowskich.

Gdy państwa członkowskie zwiększą przejrzystość przepisów i ich proporcjonalność do celu, poprawi się dostęp do zawodów regulowanych, co z kolei ułatwi wykwalifikowanym specjalistom mobilność na jednolitym rynku. Będą oni mieli także większe możliwości transgranicznego świadczenia usług. Zmiany te mogą także wywrzeć pozytywny wpływ na zatrudnienie i pobudzić wzrost gospodarczy, biorąc pod uwagę fakt, że usługi przedstawicieli wolnych zawodów tworzą ok. 9 proc. PKB w Unii Europejskiej.

Komisja publikuje także sprawozdanie ze wzajemnej oceny wymagań dotyczących form prawnych i struktury udziałowej, przeprowadzonej na podstawie dyrektywy usługowej. Uzupełni ono obraz barier utrudniających dostęp do zawodów regulowanych oraz ich wykonywanie. Wymagania te, często występujące obok ograniczeń dostępu do zawodów, mogą hamować tworzenie jednostek zależnych i zakładanie firm, w ramach których współpracują specjaliści z różnych dziedzin.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier oznajmił: Mimo naszych intensywnych działań na tym polu mobilność specjalistów w Unii Europejskiej wciąż jest niewielka. Warunki dostępu do niektórych zawodów są niekiedy bardzo skomplikowane i wiążą się z wieloma uciążliwościami. Bardzo często występują też znaczne różnice między warunkami obowiązującymi w poszczególnych państw członkowskich. Zniechęca to pracowników do poszukiwania i podejmowania pracy w innych państwach członkowskich. Jestem przekonany, że ustalenie przez państwa członkowskie listy zawodów regulowanych, a następnie dokonanie przeglądu i oceny barier w dostępie do nich okaże się użyteczne.

Nie chodzi o deregulację wolnych zawodów ani o nakładanie jakichkolwiek sankcji na państwa członkowskie, lecz o poprawę dostępności usług świadczonych przez osoby wykonujące takie zawody. W tym celu chcemy sprawdzić, które rozwiązania w zakresie dostępu do wolnych zawodów są najprostsze, najbezpieczniejsze, najbardziej proporcjonalne i przejrzyste.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika