Zgoda na przejęcie kopalń Kompanii Węglowej
W wyniku transakcji Węglokoks Kraj ma nabyć część mienia Kompanii Węglowej w postaci zakładów górniczych: KWK Bobrek i KWK Piekary.
Podstawą zgłoszenia zamiaru koncentracji jest przedwstępna umowa pomiędzy Węglokoks Kraj a Kompanią Węglową. Zgodnie z deklaracją wnioskodawcy celem transakcji jest pozyskanie bazy surowcowej węgla energetycznego. Jednocześnie ma ona umożliwić wsparcie przejmowanych zakładów górniczych, m.in. zapewniając środki niezbędne do ich restrukturyzacji oraz dalszego funkcjonowania.
Analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie będzie miała wpływu na rynek wprowadzania do obrotu (produkcji i sprzedaży oraz importu) węgla energetycznego, na którym działają przejmowane kopalnie. Nie działają na nim bowiem podmioty należące do przejmującej spółki.
Urząd stwierdził również, że nie dojdzie do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach produkcji i sprzedaży obudów chodnikowych oraz akcesoriów górniczych: strzemion, stojaków i stopnic. Ich producentem jest Huta Łabędy należąca do Węglokoksu, natomiast odbiorcami jej produktów są kopalnie należące do Kompanii Węglowej. Posiadają one jednak niewielkie udziały w rynkach zakupów tych wyrobów i dlatego w wyniku koncentracji nie zmieni się znacząco pozycja rynkowa Huta Łabędy.
Węglokoks Kraj prowadzi działalność w zakresie wzbogacania miałów energetycznych węgla i ich sprzedaży w Polsce. Należy do grupy kapitałowej Węglokoks, która zajmuje się głównie hurtowym handlem węglem kamiennym i surowcami energetycznymi oraz produkcją wyrobów hutniczych. W skład grupy kapitałowej Kompania Węglowa wchodzą 22 spółki, 14 kopalń oraz 5 zakładów pomocniczych.
Zgodnie z wypracowanym po związkowych protestach styczniowym porozumieniem dotyczącym przyszłości KW kopalnia Bobrek miała zostać bezpośrednio nabyta przez spółkę Węglokoks Kraj, a kopalnia Piekary - po wcześniejszym przekazaniu jej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Ostatecznie dotychczasowy i przyszły właściciel obu zakładów porozumieli się co do bezpośredniej transakcji.
Do SRK Kompania Węglowa przekazała już kopalnię Makoszowy (część rozdzielonej kopalni Sośnica-Makoszowy - 30 kwietnia) oraz kopalnię Brzeszcze (4 maja). Trafić ma tam jeszcze przewidziany do likwidacji ruch Centrum (część rozdzielonej kopalni Bobrek-Centrum).
W poniedziałek rzecznik KW Tomasz Głogowski przekazał, że akt notarialny związany z przekazaniem kopalni Centrum do SRK zostanie podpisany w piątek. Na ten sam dzień planowane jest także podpisanie umowy finalizującej sprzedaż do Węglokoksu Kraj kopalń Bobrek oraz Piekary.
Węglokoks Kraj należy do grupy kapitałowej Węglokoks, która zajmuje się głównie hurtowym handlem węglem kamiennym i surowcami energetycznymi oraz produkcją wyrobów hutniczych. Węglokoks uczestniczy też w powstawaniu tzw. Nowej Kompanii Węglowej, do której - według wcześniejszych zapowiedzi pełnomocnika rządu ds. górnictwa wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka - do końca czerwca br. ma trafić pozostałych 11 kopalń KW.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.
Źródło: UOKiK.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?