Zgody UOKiK na koncentracje

Prezes UOKiK wydał sześć zgód na dokonanie koncentracji. Transakcje dotyczą spółek: Żabka Polska, Eurocash, Kompania Węglowa, Sklepy Komfort, Benefit Systems oraz GTL LOT Usługi Lotniskowe.


Pierwsza z wydanych decyzji dotyczy przejęcia przez Żabka Polska spółki Społem Zabrze. Uczestnicy koncentracji zajmują się sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku. Żabka Polska należy do grupy kapitałowej Mid Europa Partners. Działa poprzez sieci sklepów Żabka i Freshmarket. Społem Zabrze jest częścią grupy Cerioti, posiada sklepy na terenie Zabrza i województwa śląskiego. Koncentracja ma polegać na nabyciu przez Żabka Polska 100 proc. udziałów w Społem Zabrze.

Zgodę otrzymała również spółka Eurocash, która stoi na czele grupy kapitałowej zajmującej się przede wszystkim hurtową sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku. Może ona przejąć spółkę PayUp zarządzającą siecią terminali elektronicznych (POS) zainstalowanych w sklepach. Za ich pośrednictwem realizowane są proste usługi finansowe, np. płatności kartą. Eurocash wspólkontroluje obecnie PayUp, natomiast po przeprowadzeniu transakcji obejmie całkowitą kontrolę nad tym przedsiębiorcą.

Zielone światło otrzymała także Kompania Węglowa - spółka należąca do Skarbu Państwa, działająca głównie na rynku wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego. Będzie ona mogła przejąć dwa podmioty należące do spółki Węglokoks. Przedsiębiorstwo Obrotu Energią i Paliwami EGW świadczy usługi w zakresie robót przygotowawczych w sektorze górniczym, natomiast Nadwiślańska Spółka Energetyczna prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii cieplnej.

Prezes Urzędu wydał również zgodę na przejęcie spółki Sklepy Komfort przez Barcocapital Investment. Przejmujący jest spółką holdingową bezpośrednio kontrolowaną przez przedsiębiorcę Michała Sołowowa. Sklepy Komfort zarządza siecią sklepów detalicznych Komfort, oferujących wyposażenie wnętrz, w szczególności dywanów i wykładzin.

Kolejna zgoda dotyczy przejęcia czterech spółek przez Benefit Systems, Cal Capital oraz Fitness Investment. Benefit Systems działa w segmencie pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Swoją ofertę kieruje do pracodawców, zapewniając im dostęp do usług (np. kluby fitness, restauracje), z których mogą korzystać zatrudnione przez nie osoby. Cal Capital i Fitness Investment to spółki holdingowe, które nie prowadzą działalności operacyjnej. Przejmowani przedsiębiorcy to Fabryka Formy, Calypso Fitness, Fitness Academy, które prowadzą sieć klubów fitness oraz Instytut Rozwoju Fitness - działający w zakresie min. sprzedaży i obsługi informatycznych systemów zarządzania klubami fitness.

Ostatnia ze zgód dotyczy koncentracji pomiędzy przedsiębiorcami świadczącymi usługi obsługi naziemnej transportu lotniczego. LS Airport Services może przejąć GTL LOT Usługi Lotniskowe.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych, Prezes Urzędu uznał, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Porady prawne

źródło: UOKiK


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika